Blog

Rozwód.Alimenty.Kontakty z dzieckiem.Władza rodzicielska.Spadek.Podział Majątku.Prawo pracy

prawo rodzinne

bez tajemnic

Koronawirus a kontakty z dzieckiem – Co zrobić jeśli rodzic utrudnia spotkania z dzieckiem lub domaga się ich realizacji mimo obiektywnych przeciwwskazań?

utworzone przez maj 6, 2020Kontakty z dzieckiem, Koronawirus, Władza rodzicielska0 komentarzy

Jeśli śledzisz moje wpisy na blogu, to wiesz już, że jednym z problemów, z jakim aktualnie borykają się rodzice, jest sposób realizacji kontaktów z dzieckiem. W drastycznych przypadkach, następuje nawet całkowite ich ukrócenie.

W poprzednim artykule pt. Czy można odmówić kontaktów z dzieckiem z powodu epidemii?  opisywałam jakie kroki można podjąć w sytuacji, gdy istnieje orzeczenie (ugoda), która reguluje kontakty z Waszą pociechą.

Z tego wpisu dowiesz się natomiast, co można zrobić, gdy rodzic utrudnia kontakt  (a nie ma żadnego rozstrzygnięcia, które ustala tę kwestię). Odpowiem też na pytanie, co w przypadku, gdy rodzic się ich domaga mimo, że istnieją obiektywne przeszkody.

Zapraszam!

Co zrobić, gdy jeden rodzic w sposób całkowicie bezpodstawny uniemożliwia kontakt z dzieckiem (i nie ma żadnego orzeczenia, które by je regulowało) albo też za wszelką cenę upiera się by kontakty realizować w dotychczasowej formie pomimo obiektywnych przeciwwskazań?

Koronawirus a kontakty z dzieckiem Zabezpieczenie Adwokat Sosnowiec Marta Szkliniarz

Prócz mediacji, o której już pisałam, inne rozwiązanie podpowiada Rzecznik Praw Dziecka:

Jeśli jeden rodzic ma wątpliwości co do bezpieczeństwa podczas kontaktu dziecka z drugim rodzicem, może zwrócić się do sądu z prośbą o zmianę na czas stanu zagrożenia sposobu realizacji kontaktu, wraz z wnioskiem o zabezpieczenie. Sprawy, w których zostały złożone wnioski o zabezpieczenie, są traktowane zgodnie z par. 2 regulaminu urzędowania sądów powszechnych jako pilne i są rozpatrywane mimo ograniczenia rozpoznawania innych spraw.

Wniosek o udzielenie zabezpieczenia

Z tej instytucji, przy pomocy sądu, można skorzystać w każdym wypadku gdy dochodzi Twoim zdaniem do bezprawnego postępowania drugiego rodzica. I to zarówno wtedy gdy kontakt z dzieckiem jest po prostu utrudniany, jak i wtedy gdy rodzic sprawujący bezpośrednią opiekę ma obawy, czy spotkania powinny odbywać się w dotychczasowej formie. Wniosek o zabezpieczenie kontaktów może być przy tym złożony niezależnie od tego czy jakieś orzeczenie w tym zakresie już funkcjonuje, czy nie.

Możemy w ten sposób poprosić sąd w ogóle o tymczasowe uregulowanie kontaktów z dzieckiem w określony sposób, czasową modyfikację już ustalonych kontaktów, ograniczenie ich zakresu czy nawet o ich wstrzymanie w określonych sytuacjach. Oczywiście wniosek taki należy odpowiednio uzasadnić i przedstawić sądowi stosowny materiał dowodowy.

Ustawodawca przewidział w tym wypadku dodatkowo (w sytuacjach niecierpiących zwłoki, gdy dobro dziecka jest zagrożone) możliwość wydawania postanowień zabezpieczających także na posiedzeniu niejawnym, czyli bez konieczności stawiania się w sądzie (art. 7561 k.p.c.), co jeszcze bardziej przyspiesza całą procedurę. O tym, czy zachodzi przypadek, pozwalający odstąpić od reguły konieczności uprzedniego przeprowadzenia rozprawy, każdorazowo decyduje jednak sąd. Czyni to na podstawie twierdzeń wnioskodawcy z uwzględnieniem materiału zebranego w sprawie. Dlatego dobrze jest uprzednio zasięgnąć fachowej porady, czy też w ogóle skorzystać z pomocy doświadczonego adwokata, który pomoże we właściwy sposób skonstruować taki wniosek.

Zapraszam Cię też do przeczytania ostatniej części cyklu wpisów na temat kontaktów w czasie pandemii, w którym:

1) piszę jak zapatruję się na kwestię kontaktów w tym szczególnym czasie,

2) podsumowuję całą serię.

Artykuł znajdziesz tutaj: Koronawirus a kontakty z dzieckiem – podsumowanie. Czyli czym się kierować w obecnym czasie przy ustalaniu spotkań z dzieckiem?

***

Jeśli już teraz masz pytania, potrzebujesz pomocy lub indywidualnej konsultacji skontaktuj się ze mną.

***

Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł lub uważasz go za wartościowy, to będzie mi bardzo miło, jeśli podzielisz się nim z innymi. Daj mi znać w rozwiązaniu jakich problemów mogę Ci jeszcze pomóc.

A po więcej prawniczych ciekawostek zapraszam Cię też na Facebooka i Instagram.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witaj na Blogu!

Nazywam się 

Marta Szkliniarz

Jestem Adwokatem i Mediatorem Sądowym.

Już od ponad 15 lat pomagam innym przejść przez najtrudniejsze chwile w ich życiu.

Działam po to by przywrócić Twoje życie do normy i pomóc osiągnąć zamierzone cele.  Zapewnić komfort i bezpieczeństwo. Tak byś Ty mógł skupić się na sobie, swojej rodzinie, swoim biznesie, a nie na problemie, z którym do mnie przychodzisz.

Jeśli masz pytania lub potrzebujesz wsparcia, jestem tu żeby Ci pomóc.

Zadzwoń do mnie lub napisz. Porozmawiamy i pomyślimy nad najlepszym dla Ciebie rozwiązaniem.

Zajrzyj też tutaj

E-book Praktyczny przewodnik po sądowym savoir-vivre Adwokat Sosnowiec Marta Szkliniarz

Zapraszam Cię też serdecznie do zakupu mojego ebooka

Kategorie

Archiwa

Mogą Cię także zainteresować

Rozprawa online (wideo rozprawa) – kiedy może mieć miejsce i jak przebiega

Rozprawa online (wideo rozprawa) – kiedy może mieć miejsce i jak przebiega

Z uwagi na stan epidemii, jaki został wprowadzony na terenie naszego kraju, w ostatnim czasie sądy zaczęły częściej korzystać z nowinek technologicznych. Czego przejawem jest wyznaczanie rozpraw w formie wideokonferencji. Ja również mam już taką rozprawę za sobą....

czytaj dalej
Koronawirus a kontakty z dzieckiem – podsumowanie. Czyli czym się kierować w obecnym czasie przy decydowaniu o spotkaniach z dzieckiem?

Koronawirus a kontakty z dzieckiem – podsumowanie. Czyli czym się kierować w obecnym czasie przy decydowaniu o spotkaniach z dzieckiem?

To już ostatni z serii artykułów zainspirowanych historią Pana Tomasza. Pamiętasz? Zatelefonował do mnie mocno podenerwowany tuż przed Świętami Wielkanocnymi, ponieważ była żona odmówiła mu spotkania z synem z powodu panującej epidemii. Sytuacja była mocno napięta,...

czytaj dalej

Masz pytanie?

Potrzebujesz pomocy?

napisz do mnie lub zadzwoń

Kontakt

Rozwód.Alimenty.Kontakty z dzieckiem.Władza rodzicielska.Spadek.Podział Majątku.Prawo pracy

kontakt

  DANE KONTAKTOWE

  N

  zajrzyj koniecznie też tutaj

  adres

  ul. Małachowskiego 9/23

  41-200 Sosnowiec

  v

  kontakt

  tel. (+48) 530 068 508

  tel./fax (+48) 32 293 60 80

  e-mail: kancelaria@adwokat-sosnowiec.eu

  Pin It on Pinterest

  Share This