Blog

Rozwód.Alimenty.Kontakty z dzieckiem.Władza rodzicielska.Spadek.Podział Majątku.Prawo pracy

prawo rodzinne

bez tajemnic

Tarcza antykryzysowa 3.0 i zwolnienie ze składek ZUS – co się zmieniło?

utworzone przez maj 16, 2020Koronawirus, Prawo pracy, Tarcza antykryzysowa0 komentarzy

Kolejny piątek za nami i kolejny podpis prezydenta też. Tym razem, pod projektem Ustawy z dnia 14 maja 2002 r. o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2.  To tzw. tarcza antykryzysowa 3.0, która miała m.in. naprawić niedostatki tarczy 2.0. w zakresie zwolnienia z obowiązku płatności z tytułu składek ZUS. Pisałam o tym tutaj. Chodziło w głównej mierze o to, że niejednokrotnie pomimo bardzo wysokich przychodów, które przekraczały przyjęty przez ustawodawcę pułap, rzeczywiste dochody mogły być na poziomie np. 2-3 tyś. zł.

Ustawa weszła w życie z dniem 16 maja 2020 r. A zatem, czy coś się właściwie zmieniło?

Zwolnienie z obowiązku płatności składek za okres od dnia 1 kwietnia 2020 r. do dnia 31 maja 2020 r.

Okazuje się, że tak. Wprawdzie dotychczasowe zasady w tym zakresie pozostają w mocy, ale pojawiła się też nowa grupa uprawnionych, która może skorzystać ze zwolnienia. 

Poszerzono krąg osób samozatrudnionych i wreszcie dostrzeżono też płatników, którzy korzystają z Ulgi na start.

Zwolnienie, dotyczy też okresu od 1 kwietnia 2020 r. do 31 maja 2020 r. 

Osoby prowadzące pozarolniczą działalność

Zmiana wynika z nowego ustępu 2a w art. 31 zo Ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałanie i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych z dnia 2 marca 2020 r. 

Jakie warunki trzeba spełnić?

✅Po pierwsze, ze zwolnienia będzie mogła dodatkowo skorzystać osoba, która rozpoczęła działalność gospodarczą przed 01.04.2020 r.

✅Po drugie, dotyczy to tych samozatrudnionych, u których: 

1) przychód z tej działalności w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych uzyskany w pierwszym miesiącu, za który jest składany wniosek o zwolnienie z opłacania składek, był wyższy niż 300% prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej w 2020 r. (czyli np. w kwietniu był wyższy niż 15.681 zł)

oraz

2) dochód z tej działalności w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych uzyskany w pierwszym miesiącu, za który jest składany wniosek o zwolnienie z opłacania składek, nie był wyższy niż 7000 zł.

Wszystkie te przesłanki muszą być spełnione łącznie.

Do wniosku kierowanego do ZUS trzeba będzie dodatkowo złożyć oświadczenie potwierdzające uzyskanie w pierwszym miesiącu, za który jest składany wniosek o zwolnienie z opłacania składek, przychodu z działalności wyższego niż 300% prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej w 2020 r. oraz uzyskanie w pierwszym miesiącu, za który jest składany wniosek o zwolnienie z opłacania składek, dochodu nie wyższego niż 7000 zł.

Z jakich składek można uzyskać zwolnienie?

1) na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz wypadkowe,

2) na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe,

3) na ubezpieczenie zdrowotne,

4) na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy.

Płatnicy korzystający z Ulgi na start

Przypomnijmy najpierw, że z ulga ta polega na zwolnieniu określonych przedsiębiorców z obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym (czyli opłacania składek emerytalnej, rentowej i wypadkowej). Zwolnienie może trwać maksymalnie 6 miesięcy.

Przysługuje ona osobom fizycznym, będącymi przedsiębiorcami (także wspólnikom spółek cywilnych), którzy:

1) rozpoczynają działalność gospodarczą pierwszy raz w życiu;

2) rozpoczynają działalność gospodarczą ponownie, po upływie co najmniej 60 miesięcy kalendarzowych, licząc od dnia ostatniego zawieszenia lub zakończenia działalności gospodarczej.

Warunkiem do skorzystania Ulgi na start, jest nie wykonywanie usług na rzecz byłego pracodawcy, u którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym, osoba wykonywała czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności w ramach stosunku pracy, lub spółdzielczego stosunku pracy.

Ulga na start – dla kogo zwolnienie z ZUS?

Przepisy Tarczy antykryzysowej 3.0 dały możliwość takim osobom – opłacającym składki wyłącznie na własne ubezpieczenie zdrowotne – skorzystania z możliwości zwolnienia z obowiązku opłacenia nieopłaconych należności z tytułu składek na ich obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne za okres od dnia 1 kwietnia 2020 r. do dnia 31 maja 2020 r. jeżeli:

✅ działalność została rozpoczęta przed 01.04.2020 r.

✅ a dodatkowo, przychód z tej działalności w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych uzyskany w pierwszym miesiącu, za który jest składany wniosek o zwolnienie z opłacania składek:

1) nie był wyższy niż 300% prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej w 2020 r.

albo

2) był wyższy niż 300% prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej w 2020 r. oraz dochód z tej działalności w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych uzyskany w pierwszym miesiącu, za który jest składany wniosek o zwolnienie z opłacania składek, nie był wyższy niż 7000 zł.

Również w tym wypadku, do wniosku kierowanego do ZUS trzeba będzie dodatkowo dołączyć oświadczenie  potwierdzające uzyskanie w pierwszym miesiącu, za który jest składany wniosek o zwolnienie z opłacania składek, przychodu z działalności wyższego niż 300% prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej w 2020 r. oraz uzyskanie w pierwszym miesiącu, za który jest składany wniosek o zwolnienie z opłacania składek, dochodu nie wyższego niż 7000 zł.

A co z opłaconymi już składkami?

W obu sytuacjach wprowadzono rozwiązanie analogiczne, jak w przypadku opłaconych przez przedsiębiorców składek za miesiąc marzec 2020 r. Uregulowane składki także mogą zostać umorzone. Mowa o tym w art. 69 tej nowej ustawy.

Art. 69. W przypadkach, o których mowa w art. 31zo ust. 2a i 2b ustawy zmienianej w art. 46, zwalnia się z obowiązku opłacenia należności z tytułu składek wykazanych w deklaracji rozliczeniowej za kwiecień i maj 2020 r. także wówczas, gdy należności te zostały opłacone. Opłacone należności z tytułu składek podlegają zwrotowi na zasadach określonych w art. 24 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2020 r. poz. 266, 321, 568 i 695).

***

Jeśli masz pytania, potrzebujesz pomocy lub indywidualnej konsultacji skontaktuj się ze mną.

***

Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł lub uważasz go za wartościowy, to będzie mi bardzo miło, jeśli podzielisz się nim z innymi. Daj mi znać w rozwiązaniu jakich problemów mogę Ci jeszcze pomóc.

A po więcej prawniczych ciekawostek zapraszam Cię też na Facebooka i Instagram.

 

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witaj na Blogu!

Nazywam się 

Marta Szkliniarz

Jestem Adwokatem i Mediatorem Sądowym.

Już od ponad 15 lat pomagam innym przejść przez najtrudniejsze chwile w ich życiu.

Działam po to by przywrócić Twoje życie do normy i pomóc osiągnąć zamierzone cele.  Zapewnić komfort i bezpieczeństwo. Tak byś Ty mógł skupić się na sobie, swojej rodzinie, swoim biznesie, a nie na problemie, z którym do mnie przychodzisz.

Jeśli masz pytania lub potrzebujesz wsparcia, jestem tu żeby Ci pomóc.

Zadzwoń do mnie lub napisz. Porozmawiamy i pomyślimy nad najlepszym dla Ciebie rozwiązaniem.

Zajrzyj też tutaj

E-book Praktyczny przewodnik po sądowym savoir-vivre Adwokat Sosnowiec Marta Szkliniarz

Zapraszam Cię też serdecznie do zakupu mojego ebooka

Kategorie

Archiwa

Mogą Cię także zainteresować

Rozprawa online (wideo rozprawa) – kiedy może mieć miejsce i jak przebiega

Rozprawa online (wideo rozprawa) – kiedy może mieć miejsce i jak przebiega

Z uwagi na stan epidemii, jaki został wprowadzony na terenie naszego kraju, w ostatnim czasie sądy zaczęły częściej korzystać z nowinek technologicznych. Czego przejawem jest wyznaczanie rozpraw w formie wideokonferencji. Ja również mam już taką rozprawę za sobą....

czytaj dalej
Koronawirus a kontakty z dzieckiem – podsumowanie. Czyli czym się kierować w obecnym czasie przy decydowaniu o spotkaniach z dzieckiem?

Koronawirus a kontakty z dzieckiem – podsumowanie. Czyli czym się kierować w obecnym czasie przy decydowaniu o spotkaniach z dzieckiem?

To już ostatni z serii artykułów zainspirowanych historią Pana Tomasza. Pamiętasz? Zatelefonował do mnie mocno podenerwowany tuż przed Świętami Wielkanocnymi, ponieważ była żona odmówiła mu spotkania z synem z powodu panującej epidemii. Sytuacja była mocno napięta,...

czytaj dalej
Co grozi za niepłacenie alimentów? Poznaj 3 warunki, od których zależy odpowiedzialność za przestępstwo niealimentacji.

Co grozi za niepłacenie alimentów? Poznaj 3 warunki, od których zależy odpowiedzialność za przestępstwo niealimentacji.

W powszechnym obiegu pokutuje przekonanie, że najpoważniejszą konsekwencją niepłacenia alimentów jest wszczęcie postępowania egzekucyjnego przez komornika. A tym samym niebezpieczeństwo, np. zajęcia wynagrodzenia za pracę lub rachunku bankowego dłużnika. Tymczasem, w...

czytaj dalej

Masz pytanie?

Potrzebujesz pomocy?

napisz do mnie lub zadzwoń

Kontakt

Rozwód.Alimenty.Kontakty z dzieckiem.Władza rodzicielska.Spadek.Podział Majątku.Prawo pracy

kontakt

  DANE KONTAKTOWE

  N

  zajrzyj koniecznie też tutaj

  adres

  ul. Małachowskiego 9/23

  41-200 Sosnowiec

  v

  kontakt

  tel. (+48) 530 068 508

  tel./fax (+48) 32 293 60 80

  e-mail: kancelaria@adwokat-sosnowiec.eu

  Pin It on Pinterest

  Share This