Blog

Rozwód.Alimenty.Kontakty z dzieckiem.Władza rodzicielska.Spadek.Podział Majątku.Prawo pracy

prawo rodzinne

bez tajemnic

Zdrada małżeńska – czym jest i jak ją udowodnić?

utworzone przez lut 7, 2024Rozwód0 komentarzy

Jestem pewna, że nie odkryję Ameryki, gdy napiszę, że zdrada wciąż jest jedną z najczęstszych przyczyn decyzji o rozwodzie i rozwodów tak w ogóle. Wyprzedza ją jedynie tzw. „niezgodność charakterów”.

Zdrada może w konsekwencji doprowadzić do obciążenia małżonka dopuszczającego się jej, wyłączną winą za rozkład pożycia małżeńskiego. Chociaż nie zawsze tak jest.

Problem jednak w tym, że same nasze zapewnienia, że zdrada miała miejsce to zbyt mało by sąd przypisał komukolwiek winę. A zatem zdradę należy udowodnić, podobnie jak i to, że w jej następstwie nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia.

Czym jest zdrada?

Ale zacznijmy najpierw od podstaw. I zastanówmy się, kiedy mamy do czynienia ze zdradą.

Wiele osób utożsamia zdradę tylko z kontaktem fizycznym z osobą trzecią. Ale to tylko jeden z jej odcieni.

Możemy mieć także bowiem do czynienia z czymś, co zostało nazwane tzw. pozorami zdrady. Gdy mówiąc dość oględnie, dochodzi do naruszenia sfery prywatności zastrzeżonej wyłącznie dla małżonków. Co mam na myśli?

To może być kontakt z inną osobą, wychodzący poza przyjęte standardy znajomości, czy koleżeństwa, a wręcz pewna forma bliskości. Przejawiać się ona może w intymnych, emocjonalnych rozmowach z inną osobą, przybierających często formę zwierzania się: osobiście, telefonicznie, czy za pośrednictwem różnej maści komunikatorów. Może także polegać na ukrywaniu takiej zażyłości, przedkładania jej ponad związek małżeński, okazywaniu ponadwymiarowej troski „przyjacielowi”. A nawet w pozorowaniu przez małżonka tego typu zachowań w celu wywołania w małżonku określonych uczuć (np. zazdrości).

To także flirtowanie, wchodzenie w emocjonalne relacje z kobietą lub mężczyzną, któremu mogą towarzyszyć różnego rodzaju wyznania, propozycje, spotkania, czy intymne gesty jak dotyk, objęcia, pocałunki. Nawet jeśli nie towarzyszą temu zbliżenia.

Temat ten od dawna istnieje w orzecznictwie sądu najwyższego. Zdrada emocjonalna, czy pozory zdrady bywają dotkliwsze niż jednorazowy „skok w bok”, czy nawet dłuższy romans, któremu nie towarzyszy uczuciowe zaangażowanie. I zdrada taka może prowadzić do błyskawicznego rozpadu małżeństwa, szybszego nawet niż informacja o przygodzie jakiej dopuścił się małżonek. A zatem bez wątpienia może stanowić zawinioną przyczynę rozkładu pożycia małżeńskiego.

Zdrada w orzeczeniach

Tutaj mam dla Ciebie kilka orzeczeń, w których próbowano nakreślić ten problem. Myślę, że są dość czytelne by zrozumieć, co mam na myśli. I oczywiście, to jedynie kilka przykładów.

„Naruszeniem wierności małżeńskiej jest nie tylko zdrada polegająca na cudzołóstwie, ale także wszelkie zachowanie się małżonka wobec osoby trzeciej płci odmiennej, które może stwarzać pozory cudzołóstwa lub w inny sposób wykracza poza granice przyjętej normalnie obyczajowości i przyzwoitości. Należy mieć na uwadze reakcje uczuciowe, jakie zachowanie takie wywrzeć może w drugim małżonku” (wyrok SN z dnia 24.04.1951r. C 735/50, NP 1951, Nr 12, s. 44).

„Postępowanie żony, która dawała mężowi uzasadnione podstawy do podejrzeń o zdradę oraz nawiązanie przez żonę, bezpośrednio po rozejściu się stron – współżycia z innym mężczyzną usprawiedliwiają w pełni przypisanie żonie winy rozkładu” (orzeczenie SN z dnia 21.04.1960 r., 4 CR 631/59, OSPiKA 1961, poz. 161).

„Dochowanie wierności, która stosownie do art. 23 k.r.o. jest jednym z obowiązków każdego z małżonków, nie polega jedynie na utrzymywaniu stosunków płciowych przez małżonków tylko ze sobą i powstrzymywaniu się od kontaktów seksualnych z innymi osobami. Naruszeniem obowiązku wierności jest także takie zachowanie się małżonka, które sprawia pozory naruszenia tego obowiązku” (wyrok SN z dnia 16.09.1999 r., II CKN 486/98, LEX nr 1216808).

„Podkreślić należy, iż do przyjęcia winy pozwanego w powstaniu rozkładu pożycia nie jest konieczne udowodnienie pozwanemu zdrady, wystarczy, że zachowanie się pozwanego wskazywało na pozory zdrady. Natomiast zbyt częste przebywanie przez pozwanego w towarzystwie innej kobiety, jej wizyta u niego w domu podczas nieobecności żony, częsty kontakt telefoniczny, zdjęcia tej kobiety w aparacie fotograficznym pozwanego mogły wywołać u powódki uzasadnione podejrzenie, iż pozwany jest związany z tą kobietą i już to wystarczy do przyjęcia zawinienia pozwanego w rozkładzie pożycia, gdyż pozwany swym zachowaniem naruszył obowiązek wierności skonkretyzowany w art. 23 k.r.o., co miało wpływ na powstanie rozkładu” (wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 12.03.2010 r., I ACa 51/10, LEX nr 1120376).

Jak udowodnić zdradę?

Przepisy procedury cywilnej są tu bardzo elastyczne. Nie precyzują bowiem co może być takim dowodem, a co kategorycznie nim być nie może. Stąd też, najczęściej spotyka się np. takie:

  • zdjęcia

  • nagrania audio i video

  • billingi rozmów telefonicznych

  • zrzuty / zdjęcia rozmów z komunikatorów (np. Messenger, WhatsApp)

  • zrzuty / zdjęcia smsów

  • zrzuty z portali społecznościowych (np. Facebook, Instagram)

  • zrzuty / zdjęcia korespondencji mailowej

  • paragony / faktury / potwierdzenia płatności wskazujące przebywanie w określonych miejscach jak restauracje, hotele, czy wspólne wyjazdy (także kwitki parkingowe, czy potwierdzenia przejazdów autostradą)

  • przepływy finansowe na koncie bankowym

  • dowody zebrane przez prywatnego detektywa, w tym raport detektywistyczny

  • zeznania świadków (także detektywa i kochanka / kochanki)

  • zeznania małżonków

Czy to wystarczy? Nikt nie odpowie na to pytanie.

Wszystkie te materiały sąd będzie weryfikował i oceniał w kontekście innych zgromadzonych dowodów. I na ich podstawie wyrobi sobie przekonanie, czy w Waszym przypadku rzeczywiście można mówić o zdradzie i czy przyczyniła się ona w istotny sposób do rozpadu Waszego związku.

Jeżeli zdrada nie doprowadzi do ustania którejkolwiek z 3 więzi małżeńskich (więź fizyczna, psychiczna i gospodarcza), sąd nie uzna, iż była ona przyczyną rozkładu pożycia małżeńskiego.

„Aby przypisać wyłączną winę jednemu małżonkowi, musi istnieć  związek przyczynowo skutkowy, pomiędzy zachowaniem się małżonka, które uderza w instytucję małżeństwa, a które następnie powoduje zerwanie więzi duchowej, fizycznej pomiędzy małżonkami” (wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 12.03.2010r., sygn. akt: I ACa 35/10).

Będzie tak i wtedy, gdy więzi między małżonkami ustały zanim do niej doszło. Co także zostało potwierdzone wielokrotnie przez sądy.

„Związek jednego z małżonków z innym partnerem w czasie trwania małżeństwa, lecz po wystąpieniu zupełnego i trwałego rozkładu pożycia między małżonkami, nie daje podstawy do przypisania temu małżonkowi winy za ten rozkład” (wyrok SN z dnia 28.9.2000 r., IV CKN 112/00).

Czy dowodem może być wszystko?

Tak jak napisałam wcześniej, nie ma jakichkolwiek przepisów, które mówiłyby wprost o ograniczeniach w tym zakresie. Stąd też, takim dowodem mogą być także materiały pozyskane nie do końca legalnie, jak nagrania z podsłuchu, czy materiały do jakich uzyskaliśmy dostęp po włamaniu się na komputer czy telefon komórkowy małżonka.

Ale nim zdecydujesz się na taki krok, musisz pamiętać o konsekwencjach. W ten bowiem sposób może przykładowo dojść do naruszenia tajemnicy korespondencji, co w określonej sytuacji (nie zawsze) może zostać potraktowane jak przestępstwo (art. 267 k.k.).

Więcej na ten temat, w kontekście nagrań, przeczytasz tutaj: Czy nagranie może być dowodem w sprawie rozwodowej?

***

Pamiętaj, że informacje zawarte w tym artykule mają charakter ogólny i nie stanowią porady prawnej. Każda sytuacja jest inna. Jeśli masz pytania, potrzebujesz pomocy lub indywidualnej konsultacji skontaktuj się ze mną.

***

Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł lub uważasz go za wartościowy, to będzie mi bardzo miło, jeśli podzielisz się nim z innymi. Daj mi znać w rozwiązaniu jakich problemów mogę Ci jeszcze pomóc.

A po więcej prawniczych ciekawostek zapraszam Cię też na Facebooka i Instagram.

 

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witaj na Blogu!

Nazywam się 

Marta Szkliniarz

Jestem Adwokatem i Mediatorem Sądowym.

Już od ponad 15 lat pomagam innym przejść przez najtrudniejsze chwile w ich życiu.

Działam po to by przywrócić Twoje życie do normy i pomóc osiągnąć zamierzone cele.  Zapewnić komfort i bezpieczeństwo. Tak byś Ty mógł skupić się na sobie, swojej rodzinie, swoim biznesie, a nie na problemie, z którym do mnie przychodzisz.

Jeśli masz pytania lub potrzebujesz wsparcia, jestem tu żeby Ci pomóc.

Zadzwoń do mnie lub napisz. Porozmawiamy i pomyślimy nad najlepszym dla Ciebie rozwiązaniem.

Zajrzyj też tutaj

E-book Praktyczny przewodnik po sądowym savoir-vivre Adwokat Sosnowiec Marta Szkliniarz

Zapraszam Cię też serdecznie do zakupu mojego ebooka

Kategorie

Archiwa

Mogą Cię także zainteresować

Przebaczenie a wina w rozwodzie

Przebaczenie a wina w rozwodzie

Statystycznie, prócz niezgodności charakterów, to zdrada bywa najczęstszą przyczyną rozwodów. Aczkolwiek, nie zawsze zdradzający małżonek zostanie uznany za wyłącznie winnego rozpadu Waszego małżeństwa. By tak się stało, zdrada musi być wyłączną przyczyną rozpadu...

czytaj dalej

Masz pytanie?

Potrzebujesz pomocy?

napisz do mnie lub zadzwoń

Kontakt

Rozwód.Alimenty.Kontakty z dzieckiem.Władza rodzicielska.Spadek.Podział Majątku.Prawo pracy

kontakt

    DANE KONTAKTOWE

    N

    zajrzyj koniecznie też tutaj

    adres

    ul. Małachowskiego 9/23

    41-200 Sosnowiec

    v

    kontakt

    tel. (+48) 530 068 508

    tel./fax (+48) 32 293 60 80

    e-mail: kancelaria@adwokat-sosnowiec.eu

    Pin It on Pinterest

    Share This