Blog

Rozwód.Alimenty.Kontakty z dzieckiem.Władza rodzicielska.Spadek.Podział Majątku.Prawo pracy

prawo rodzinne

bez tajemnic

Koronawirus a kontakty z dzieckiem – podsumowanie. Czyli czym się kierować w obecnym czasie przy decydowaniu o spotkaniach z dzieckiem?

utworzone przez maj 13, 2020Kontakty z dzieckiem, Koronawirus, Władza rodzicielska0 komentarzy

To już ostatni z serii artykułów zainspirowanych historią Pana Tomasza. Pamiętasz? Zatelefonował do mnie mocno podenerwowany tuż przed Świętami Wielkanocnymi, ponieważ była żona odmówiła mu spotkania z synem z powodu panującej epidemii. Sytuacja była mocno napięta, ponieważ byli małżonkowie od lat spierają się o kontakty z dzieckiem, które zostały uregulowane w wyroku rozwodowym. 

Dlatego w pierwszym wpisie Koronawirus a kontakty z dzieckiem wspominałam o tym, czy koronawirus wpływa na skuteczność dotychczas wydanych orzeczeń sądowych (ugód)?

W kolejnym,  czy można odmówić kontaktów z dzieckiem z powodu epidemii? Oraz, czy są jakieś konsekwencje nieprzestrzegania orzeczeń sądowych dotyczących kontaktów?

Z ostatniego natomiast można było się dowiedzieć, co zrobić, gdy jeden rodzic w sposób całkowicie bezpodstawny uniemożliwia kontakt z dzieckiem (i nie ma żadnego orzeczenia, które by je regulowało) albo też za wszelką cenę upiera się by kontakty realizować w dotychczasowej formie pomimo obiektywnych przeciwwskazań?

Dzisiaj natomiast pora na małe podsumowanie.

Czym się kierować w dobie epidemii koronawirusa przy ustalaniu spotkań z dzieckiem?

Czy można odmówić kontaktów z dzieckiem z powodu epidemii?

Czy brak kontaktu będzie traktowany jako jego utrudnianie?

W obliczu zagrożenia zakażeniem COVID-19, nie da się niestety udzielić jednoznacznej odpowiedzi czy brak pozwolenia na spotkanie z dzieckiem będzie każdorazowo potraktowany jako utrudnianie kontaktu. To indywidualna kwestia, a polskie prawo niedostosowane do panujących realiów. Z pewnością jednak, stan epidemii i zalecenia władz sanitarnych generalnie nie mają bezpośredniego wpływu ani na wykonalność orzeczeń sądowych, ani na realizowanie kontaktów, czy też ich zakres. Pisałam o tym tutaj. Nie mogą zatem stanowić pretekstu by w jakikolwiek sposób jednostronnie je utrudniać. Nie usprawiedliwią też takiego postępowania w każdym wypadku

Wszelkie obiekcje co do sposobu kontaktowania się z dzieckiem muszą być racjonalne, oparte na realnych przesłankach. Tym samym decyzje prowadzące do odmowy kontaktów muszą mieć solidne uzasadnienie. Podobnie jednak negatywnie może zostać potraktowane nieustępliwe dążenie do kontaktów przez rodzica w przypadku, gdy mogą one zagrażać życiu i zdrowiu dziecka (w konkretnych okolicznościach można bowiem mieć wątpliwości, co do bezpieczeństwa dziecka, które miałoby się spotkać z rodzicem np. mającym na co dzień kontakt z osobami chorymi na COVID-19). Więcej na ten temat znajdiesz w tym miejscu.

Jak rozwiązać problem?

Sytuacja jest bez wątpienia szczególna. Także z powodu niedostatków legislacyjnych. Opisuję to dokładnie w poprzednich artykułach, o których wspominałam na wstępie. Dlatego rodzice powinni wspólnie się z nią zmierzyć i spróbować wypracować jak najlepsze czasowe rozwiązania co do formy kontaktów, ich częstotliwości, czy też miejsca ich wykonania jeżeli są ku temu uzasadnione przesłanki.

W ustaleniach tych rodzice powinni jednak kierować się przede wszystkim dobrem dziecka, jego bezpieczeństwem i troską o jego życie i zdrowie. Uwzględnić też wszelkie środki ostrożności, jakich wymaga obecna sytuacja. To nie czas i miejsce na toczenie sporów o to kto jest „lepszym rodzicem”, czy robienie „na złość” byłemu parterowi. Tylko na odpowiedzialne, dojrzałe, aczkolwiek nie zawsze łatwe decyzje dotyczące najważniejszej osoby w Waszym życiu – Waszego dziecka, dla którego obecna sytuacja także jest bardzo trudna.

Wsparcie osoby trzeciej

Nieoceniona może w tym wypadku okazać się pomoc mediatora, który w sposób bezstronny i neutralny jest w stanie Wam pomóc rozwiązać powstały na tym tle spór. Mediacja może odbywać się także zdalnie, za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość, takich jak telefon, czy komunikator internetowy (np. Skype). Jeśli się nie uda, zawsze pozostaje droga sądowa, której mediacja w żaden sposób nie zamyka.

Pamiętaj też, że jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości jak postąpić, to dobrze jest skorzystać z profesjonalnego wsparcia adwokata. Dowiesz się jak wygląda Twoja sytuacja i unikniesz błędów, które w dalszej perspektywie mogą Cię słono kosztować. Pomimo epidemii, nie przestaliśmy udzielać Wam wsparcia.

Epilog

A co z Panem Tomaszem? Na szczęście dzięki interwencji mojej i pełnomocnika drugiej strony, udało się przełamać impas. Spotkał się z synem i wspólnie spędzili Święta zgodnie ze wcześniejszymi ustaleniami. Szkoda tylko, że wszystkich kosztowało to wiele stresu i zupełnie niepotrzebnych nerwów.

***

Jeśli masz pytania, potrzebujesz pomocy lub indywidualnej konsultacji skontaktuj się ze mną.

***

Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł lub uważasz go za wartościowy, to będzie mi bardzo miło, jeśli podzielisz się nim z innymi. Daj mi znać w rozwiązaniu jakich problemów mogę Ci jeszcze pomóc.

A po więcej prawniczych ciekawostek zapraszam Cię też na Facebooka i Instagram.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witaj na Blogu!

Nazywam się 

Marta Szkliniarz

Jestem Adwokatem i Mediatorem Sądowym.

Już od ponad 15 lat pomagam innym przejść przez najtrudniejsze chwile w ich życiu.

Działam po to by przywrócić Twoje życie do normy i pomóc osiągnąć zamierzone cele.  Zapewnić komfort i bezpieczeństwo. Tak byś Ty mógł skupić się na sobie, swojej rodzinie, swoim biznesie, a nie na problemie, z którym do mnie przychodzisz.

Jeśli masz pytania lub potrzebujesz wsparcia, jestem tu żeby Ci pomóc.

Zadzwoń do mnie lub napisz. Porozmawiamy i pomyślimy nad najlepszym dla Ciebie rozwiązaniem.

Zajrzyj też tutaj

E-book Praktyczny przewodnik po sądowym savoir-vivre Adwokat Sosnowiec Marta Szkliniarz

Zapraszam Cię też serdecznie do zakupu mojego ebooka

Kategorie

Archiwa

Mogą Cię także zainteresować

Rozprawa online (wideo rozprawa) – kiedy może mieć miejsce i jak przebiega

Rozprawa online (wideo rozprawa) – kiedy może mieć miejsce i jak przebiega

Z uwagi na stan epidemii, jaki został wprowadzony na terenie naszego kraju, w ostatnim czasie sądy zaczęły częściej korzystać z nowinek technologicznych. Czego przejawem jest wyznaczanie rozpraw w formie wideokonferencji. Ja również mam już taką rozprawę za sobą....

czytaj dalej
Co grozi za niepłacenie alimentów? Poznaj 3 warunki, od których zależy odpowiedzialność za przestępstwo niealimentacji.

Co grozi za niepłacenie alimentów? Poznaj 3 warunki, od których zależy odpowiedzialność za przestępstwo niealimentacji.

W powszechnym obiegu pokutuje przekonanie, że najpoważniejszą konsekwencją niepłacenia alimentów jest wszczęcie postępowania egzekucyjnego przez komornika. A tym samym niebezpieczeństwo, np. zajęcia wynagrodzenia za pracę lub rachunku bankowego dłużnika. Tymczasem, w...

czytaj dalej

Masz pytanie?

Potrzebujesz pomocy?

napisz do mnie lub zadzwoń

Kontakt

Rozwód.Alimenty.Kontakty z dzieckiem.Władza rodzicielska.Spadek.Podział Majątku.Prawo pracy

kontakt

    DANE KONTAKTOWE

    N

    zajrzyj koniecznie też tutaj

    adres

    ul. Małachowskiego 9/23

    41-200 Sosnowiec

    v

    kontakt

    tel. (+48) 530 068 508

    tel./fax (+48) 32 293 60 80

    e-mail: kancelaria@adwokat-sosnowiec.eu

    Pin It on Pinterest

    Share This