Darowizna a majątek wspólny. Czyli on, ona i teściowie.
„I żyli długo i szczęśliwie”… to ostatnie zdanie z wielu bajek, jakie pamiętam z mojego dzieciństwa. Ale też przeświadczenie, które towarzyszy wielu osobom podejmującym decyzje o małżeństwie. Nikt nie myśli wtedy przecież o rozwodzie. Przyszli małżonkowie koncentrują się na przygotowaniach do ślubu, wyborze sali i dodatkach. Układają listę gości i obmyślają menu weselne. A w międzyczasie snują wspaniałe wizje ich wspólnej przyszłości. W rezultacie, zanim powiedzą sakramentalne „tak”, większość z nich nie myśli o tym, jakie skutki – pod względem prawnym – wywołuje zawarcie małżeństwa. I jakie mogą być tego konsekwencje, gdy jednak któregoś dnia postanowią się rozwieść.
Przez lata małżeństwa, małżonkowie gromadzą majątek. Bywają także wspierani przez rodziców z jednej i drugiej strony. Otrzymują środki finansowe, wyposażenie mieszkania, a nawet nieruchomości, w które następnie inwestują. Nie zastanawiają się jednak nad skutkami prawnymi (finansowymi) takich zdarzeń. Problem zaczyna się wówczas, gdy w związku z rozstaniem, pragną następnie taki majątek podzielić. Bo podziałowi podlega jedynie to, co stanowi ich majątek wspólny. Tylko, czy na pewno wszystko czego się „dorobili” jest wspólne?
Czym jest wspólność majątkowa małżeńska? Co wchodzi w skład majątku wspólnego? Czy mieszkanie, w którym małżonkowie wspólnie zamieszkiwali, także jest ich wspólną własnością? Co z darowizną od teściów?
Wspólność majątkowa małżeńska
Skutkiem wstąpienia w związek małżeński jest nie tylko obowiązek wierności, czy wzajemnej pomocy. Z chwilą zawarcia małżeństwa, zasadą jest także, że między małżonkami powstaje wspólność majątkowa, nazywana wspólnością ustawową. By wspólność taka powstała, nie trzeba zatem dopełniać żadnych innych formalności.
Wspólność majątkowa nie powstanie jednak, m.in. wtedy gdy małżonkowie przed zawarciem małżeństwa podpiszą intercyzę, czyli umowę ustanawiającą rozdzielność majątkową.
Co należy do majątku wspólnego małżonków?
Obejmuje on przedmioty majątkowe nabyte w czasie trwania wspólności majątkowej przez oboje małżonków lub przez tylko jednego z nich.
Natomiast przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków. Do majątku osobistego konkretnego małżonka należą także przedmioty nabyte przez niego przed zawarciem związku małżeńskiego i zasadniczo także rzeczy nabyte (już po ślubie) w zamian za pieniądze uzyskane z ich sprzedaży. Nie będą one też podlegały podziałowi.
Co wchodzi w skład majątku wspólnego?
Są to w szczególności (a więc przykładowo):
- pobrane wynagrodzenie za pracę i dochody z innej działalności zarobkowej każdego z małżonków;
- dochody z majątku wspólnego, jak również z majątku osobistego każdego z małżonków;
- środki zgromadzone na rachunku otwartego lub pracowniczego funduszu emerytalnego każdego z małżonków;
- kwoty składek zewidencjonowanych na subkoncie prowadzonym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Ale też przedmioty majątkowe nabyte ze środków pochodzących z majątku wspólnego.
Musisz jednak wiedzieć, że przepisy przewidują też pewne wyjątki, kiedy to przedmiot mimo, iż nabyty w trakcie trwania wspólności majątkowej, nie wejdzie w skład majątku wspólnego małżonków. Tym samym, zasili majątek osobisty danego małżonka i stanie się tylko jego własnością. Czy darowizna jest takim wyjątkiem?
Darowizna – majątek wspólny czy osobisty?
Przykład: Pani Hanna i pan Krzysztof są małżeństwem. Rodzice pana Krzysztofa darowali mu po ślubie mieszkanie, do którego wprowadzili się świeżo upieczeni małżonkowie. Lokal ten nadawał się do generalnego remontu, dlatego wspólnie w niego inwestowali, wijąc sobie przytulne gniazdko. Pani Hanna przeznaczyła na ten cel także oszczędności, zgromadzone jeszcze przed ślubem. W wydatkach tych wspierali ich rodzice, zarówno z jednej, jak i z drugiej strony. Pomagali także wyposażyć mieszkanie, kupując meble i sprzęt rtv oraz agd. Po latach, doszło jednak do rozwodu i podziału majątku. Czy mieszkanie i inne, otrzymane od teściów w trakcie małżeństwa rzeczy, będą podlegały podziałowi?
Darowizna mieszkania w trakcie trwania wspólności majątkowej małżeńskiej
I tu zaczyna się zgrzyt. Dlaczego? Ponieważ przedmiot majątkowy nabyty przez darowiznę stanowi majątek osobisty konkretnego małżonka, chyba że darczyńca postanowił inaczej. Czyli, darowizna od ojca i matki wchodzi do majątku osobistego syna, a nie do majątku wspólnego syna i synowej.
Powyższe oznacza także, że przedmioty majątkowe nabyte w drodze darowizny mogą wejść do majątku wspólnego małżonków tylko wtedy, gdy darczyńca „inaczej postanowił”. To „inne postanowienie” powinno znaleźć odzwierciedlenie w treści umowy darowizny. W przypadku nieruchomości, będzie to akt notarialny. Jeśli nie ma tam odpowiedniego zapisu, wskazującego, że mieszkanie wejdzie do majątku wspólnego obu małżonków, to tak się niestety nie stanie. Co ciekawe, drugi małżonek nie musi być stroną takiej umowy, a zatem być obecnym przy czynności notarialnej, co z resztą zazwyczaj ma miejsce, ponieważ małżonkowie darzą się zaufaniem. Warto zatem zapoznać się z jej treścią, by ustalić, jakie prawa Ci przysługują.
W opisywanym przykładzie, jedynym właścicielem mieszkania jest tylko pan Krzysztof, ponieważ zapisu takiego w umowie darowizny nie było.
Przedmioty urządzenia domowego a darowizna
A co z wyposażeniem mieszkania, które młodzi otrzymali od swoich rodziców? W tym wypadku obowiązuje odmienna zasada. Przedmioty zwykłego urządzenia domowego służące do użytku obojga małżonków (np. meble, pralka, czy telewizor) są objęte wspólnością ustawową, także wtedy gdy zostały nabyte przez darowiznę, chyba że darczyńca inaczej postanowił. Wynika to ze swego rodzaju doświadczenia życiowego opartego na założeniu, że intencją takiej darowizny jest wsparcie obojga małżonków. Natomiast rozstrzygająca jest oczywiście wola osoby dokonującej darowizny. Dlatego, gdyby rodzic chciał wywołać odmienny skutek, warto jest sporządzić stosowną umowę, w której wyraźnie zostanie określone, że dany przedmiot ma wejść do majątku osobistego jego dziecka.
Pieniądze przekazywane na remont mieszkania należącego do majątku osobistego małżonka. Czy można je odzyskać?
Środki inwestowane przez małżonków mogą zostać w określonych okolicznościach rozliczone jako nakłady z majątku wspólnego (lub osobistego pani Hanny – oszczędności, które posiadała przed ślubem) na majątek osobisty pana Krzysztofa. Natomiast w przypadku pieniędzy od teściów, będzie trzeba w pierwszej kolejności ustalić, czy zostały one podarowane małżonkom, czy może tylko jednemu z nich.
Jeśli nie dojdzie do porozumienia pomiędzy stronami, wyjaśnienie powyższych kwestii będzie zazwyczaj wymagało żmudnego postępowania sądowego, szczególnie gdy niczego nie utrwalano na piśmie, a pieniądze były przekazywane „z ręki do ręki”. Nie obejdzie się bez przedstawienia rozmaitych dowodów, potwierdzających kto, kiedy, komu i na co przekazał pieniądze oraz w jakiej kwocie. Konieczne będzie również skorzystanie z pomocy biegłych, którzy oszacują wartość nakładów podlegających rozliczeniu.
***
Jeśli masz pytania, potrzebujesz pomocy lub indywidualnej konsultacji skontaktuj się ze mną.
***
Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł lub uważasz go za wartościowy, to będzie mi bardzo miło, jeśli podzielisz się nim z innymi. Daj mi znać w rozwiązaniu jakich problemów mogę Ci jeszcze pomóc.
A po więcej prawniczych ciekawostek zapraszam Cię też na Facebooka i Instagram.
Tylko jak to wszystko po 25 latach udowodnić kto komu ile dał i na co. W trakcie małżeństwa kupiliśmy dom. kW akcie notarialnym jest że małżonkowie kupują nieruchomość za pieniądze z majątku wspólnego. Teraz mąż twierdzi że skoro krótko przed zakupem sprzedał swój dom wybudowany przed ślubem jest surogacja i dom jest jego. Tylko że do wykończenia jego domu dołożone były moje pieniądze, pieniądze ślubne i jeszcze kredyt męża był spłacany w trakcie małżeństwa. Prawda jest taka że pieniądze się wymieszały i zastanawia mnie teraz czy sąd będzie badać tą surogację czy uszanuje wpis w akcie notarialnym. Ciekawe jakie są praktyki sądu w takiej sytuacji.
Dzień dobry. Bardzo ciekawe Pani pytanie zadała. Otóż spotkałam się z praktyką, że sądy nie kierowały się zapisami w akcie notarialnym, tylko badały okoliczności przepływów finansowych na zakup konkretnej nieruchomości. Z różnym skutkiem. A dlaczego w ogóle to badano? Ponieważ akt notarialny stanowiący czynność notarialną ma charakter dokumentu urzędowego i stanowi dowód tego, że określone osoby stawiły się przed notariuszem i złożyły oświadczenia zawarte w akcie. Akt notarialny zaświadcza o dokonaniu czynności prawnej i w tej mierze korzysta z domniemania prawdziwości oraz domniemania zgodności z prawdą tego co zostało w nim urzędowo zaświadczone. Domniemania prawne, z których korzysta akt notarialny mogą być jednak wzruszone. Jednakże samo twierdzenie, że dokument urzędowy jest niezgodny z prawdą, nie stanowi zaprzeczenia jego prawdziwości i nie podważa jego mocy dowodowej. Strona powinna udowodnić, że zawarte w dokumencie oświadczenie jest niezgodne z prawdą. Pozdrawiam
Mąż dostał w darowiźnie mieszkanie od rodziców w której nie uwzględniono mnie. Teraz robimy wspólnie remont. Mąż chce mnie zabezpieczyć żebym w przyszłości nie została bez dachu nad głową. Czy jest możliwość żeby jego majątek osobisty czyli darowizna stanowiła majątek wspólny?
Dzień dobry. W mojej ocenie jest taka możliwość poprzez rozszerzenie wspólności majątkowej o ten składnik majątku osobistego Pani męża. Aczkolwiek niektórzy twierdzą, że ze względu na dosyć nieoczywiste brzmienie art. 49 § 1 pkt 1) Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego nie jest to możliwe. Drugim rozwiązaniem jest darowizna połowy udziału w nieruchomości do Pani majątku osobistego. Wówczas obydwoje będziecie jej współwłaścicielami.
Pozdrawiam serdecznie.
Dzień dobry. Wzięliśmy ślub i zaczęliśmy budowę domu. Działka jak i dom na początku był na teściów. Po 10 latach dali go w darowiźnie mężowi, stan surowy zamknięty. Chociaż wkładałam tam swoje pieniądze. 10 lat później sprzedaliśmy ten dom i kupiliśmy nowy. Mąż stwierdził że jest on jego gdyż pochodzi ze sprzedaży starego. Rozwiodłam się z mężem i staram się o zwrot moich pieniędzy wkładanych w oba domu. Jak z tego wybrnąć. Zostałam bez niczego.
Dzień dobry. Tutaj konieczna jest konsultacja by prześledzić nie tylko transfery tych środków, o których Pani wspomina ale i innych, których być może Pani nie wzięła pod uwagę. Oraz innych okoliczności, jakie towarzyszyły tym transakcjom. Konieczna jest także analiza dokumentów źródłowych (akty notarialne). Bardzo proszę skorzystać z porady prawnej. Na tak ogólnie postawione pytanie – bez znajomości tych informacji – nie można i nie da się jednoznacznie odpowiedzieć. Pozdrawiam
W trakcie trwania małżeństwa, wzięłam kredyt na remont dachu(prawie 20 tysięcy złotych)Do tej pory spłacam raty tego kredytu.Jak mogę odzyskać te pieniądze od byłego męża?
Dzień dobry, nie wiedząc czyj był dom, na którym został wyremontowany dach, kiedy (w trakcie małżeństwa czy już po) był spłacany kredyt i z jakich środków, czy został przeprowadzony podział majątku, nie jestem w stanie odpowiedzieć na tak postawione pytanie. Proszę rozważyć indywidualną konsultację, w jej trakcie będę mogła bardziej szczegółowo przyjrzeć się tej sytuacji i udzielić konkretnej odpowiedzi. Pozdrawiam serdecznie.
Co w przypadku gdy jest intercyza, małżonka nie pracuje, mieszkają razem u tesciowej w jej domie a małżonek znęca się psychicznie nad żoną? Jak wygląda sprawa mieszkania (nie w sensie nieruchomości) gdy małżonka nie ma żadnego majątku, kompletnie niczego swojego? (Jest 5 dzieci)
Dzień dobry, proszę sprecyzować pytanie. Pozdrawiam
Moja córka niedawno wzięła ślub, razem z moim zieciem mieszkają w moim mieszkaniu, które odziedziczyłam po Mamie . Czy ziec w razie rozwodu lub śmierci mnie lub mojej córki ma jakieś prawa do mieszkania w którym teraz mieszkają.
Dzień dobry, jako osoba która korzysta z prawa do zamieszkiwania w tym lokalu ze względu na pozostawanie w związku małżeńskim – w przypadku rozwodu nie nabędzie żadnych praw, ale nie można takiej osoby samowolnie usunąć. W przypadku Pani śmierci nie stanie się współwłaścicielem, o ile Pani inaczej nie postanowi. W przypadku śmierci córki, nabędzie prawo do zamieszkiwania – jak długo i na jakiej podstawie zależy od umowy, jaka Was aktualnie wiąże. I także nie będzie go można ot tak wyrzucić. Pozdrawiam.
Witam , a co w sytuacji kiedy jeden z małżonków w trakcie małżeństwa wypłaca znaczną kwotę z konta następnie przekazuję ją rodzicom aby ci zrobili mu darowiznę na fakt zabezpieczenia się przed ewentualnym przyszłym podziałem majątku ?
Dzień dobry. Tutaj istotne jest też nastawienie małżonka, jakie towarzyszy mu przy dokonywaniu tych transakcji. Zasadniczo taka kwota może później podlegać rozliczeniu w trakcie podziału majątku. A w konkretnych okolicznościach zachowanie małżonka można oceniać w aspekcie karnym – jako przywłaszczenie lub kradzież. Pozdrawiam
Dzień dobry chciałam bym się poradzić, ponieważ nie wiem na czym stoję,mój mąż w trakcie małżeństwa dostał działkę w darowiźnie od rodziców na której został wybudowany dom gdzie wspólnie z mężem wzięliśmy kredyt hipoteczny aby go wybudować po spłacaniu kredytu po 16 latach teście spłacili całość zadłużenia poprzez kolejna darowiznę i mam pytanie czy mi się coś należy pomimo tego że jest wspólność majątkowa.
Dzień dobry,
po ustaniu wspólność majątkowej małżeńskiej można w takim wypadku domagać się rozliczenia nakładów, jakie były czynione z majątku wspólnego małżonków na majątek osobisty jednego z nich. Oraz rozliczenia nakładów z majątku osobistego małżonka niebędącego właścicielem działki (jeśli takich dokonywał) na majątek osobisty właściciela działki. Dokładana odpowiedź jak wygląda Pani sytuacja wymaga jej analizy. Proszę zasięgnąć porady prawnej w celu określenia Pani położenia.
Pozdrawiam serdecznie.
Dzień dobry. Jak wygląda podział środków przeznaczonych wspólnie na remont domu gdzie dużo rzeczy była kupiona za gotówkę, bez rachunku, bez faktury i bez potwierdzenia innej formy zapłaty? Jeżeli były zakupy to faktury były wystawiane na żonę ze względu że dom jest jej własnością a płatność była wspólna Dom jest przepisany aktem na żonę, ja pracuję na umowę o pracę a żona prowadzi działalność gospodarczą.
Dzień dobry, należy np. wykazać przepływy finansowe, a konkretnie to, że zakupy były dokonywane z majątku wspólnego. Fakt, że faktura została imiennie wystawiona na małżonkę nie oznacza, że środki jakie przeznaczyła na zakup rzeczy objętych fakturą stanowiły majątek osobisty. Wydatek taki będzie nakładem z majątku wspólnego na majątek osobisty małżonka. I podlega on rozliczeniu. Pozdrawiam serdecznie.
Witam otrzymujemy darowiznę gotówkowa od rodziców męża. Zamierzamy przeznaczyć te pieniądze na zakup działki, która będzie kupiona na nas oboje. Mamy wspólnotę majątkowa. Czy w takim wypadku będę bez problemu współwłaścicielem działki ?
Dzień dobry, wszystko zależy od zapisów w akcie notarialnym – od tego do jakiego majątku wejdzie zakupiona nieruchomość. Pozdrawiam serdecznie
Mąż otrzymał od matki darowiznę 200tys. zł Czy z powodu niechęci synowej, brak kontaktu z teściową może dojść do „rażącej niewdzięczności”? Czy tylko syn musi być wdzięczny za otrzymaną darowiznę?
Dzień dobry, zależy na czym ta rażąca niewdzięczność polega. Niemniej zachowanie synowej nie powinno mieć wpływu na uznanie, że doszło do spełnienia przesłanek do odwołania darowizny. Zalecam indywidualną konsultację. Pozdrawiam serdecznie.
Dzień dobry 🙂 Ja mam z kolei inne pytanie – otrzymaliśmy (otrzymałem) darowiznę od Taty, z której to darownizny finansujemy z Żoną zakup mieszkania. Z artykułu wynika, że darowizna stanowi mój majątek, ale umowa zakupu mieszkania jest już z kolei podpisana przez nas jako małżonków. Dla mnie oczywiste jest, że zarówno darowizna, jak i mieszkanie są wspólne pół na pół, ale zastanawiam się, czy skoro otrzymałem darowiznę i złożyłem oświadczenie w Urzędzie Skarbowym, to czy w tej sytuacji muszę np. połowę darowizny formalnie przekazać Żonie (przed wpłatą części ceny mieszkania, która musi być już pokryta z darowizny), aby formalnie było udokumentowane, że mieszkanie finansujemy wspólnie? Czy jeśli nie przekażę połowy darowizny to Urząd nie będzie na przykład żądał zapłaty podatku od darowizny (niezgłoszonej przez Żonę, bo przecież mieszkanie kupione na naszą dwójkę)?
Dzień dobry, można też postąpić inaczej. Można rozważyć nabycie nieruchomość samodzielnie, za pieniądze z darowizny, ale włączyć następnie ten składnik do majątku wspólnego poprzez zawarcie u notariusza umowy rozszerzającej wspólność majątkową małżeńską o właśnie ten składnik majątku (np. Pana nieruchomość, którą nabył Pan za pieniądze z darowizny). Jeśli natomiast chodzi o pytanie dotyczące kwestii podatkowych, to polecam zasięgnąć porady specjalisty z zakresu prawa podatkowego, którym ja na co dzień się niestety nie zajmuję. Również korzystam w tym względzie z pomocy profesjonalnego doradcy podatkowego. Pozdrawiam serdecznie
Dzień dobry
Proszę o poradę
Narzeczony dostał ziemie w darowiźnie od rodziców na której stoi teraz nasz dom wybudowany za wspólne pieniądze
Chce się zabezpieczyć życie jest życiem wiec różnie się układa
Czy jeśli wezniemy ślub to z automatu mam wspólność majątkowa z mężem czy trzeba sporządzić akt notarialny ? Jeśli tak to jaki byłby najkorzystniejszy
Wyżej czytałam podobny wpis ze darowizna mąż mógłby się podzielić ale ze gdzies w kodeksie niedokładnie jest to określone ?
Dzień dobry,
jeśli weźmiecie Państwo ślub, to automatycznie powstanie między Państwem wspólność majątkowa małżeńska. Nie oznacza to jednak, że nieruchomość należąca do Pani małżonka stanie się się częścią tej wspólności. Będzie to jego majątek osobisty, dom zbudowany na tym gruncie również. Mąż oczywiście mógłby podarować Pani połowę udziału w tej nieruchomości. I w ten sposób stałaby się pani jej współwłaścicielka. Można też rozważyć umowę majątkową rozszerzającą wspólność majątkową na taką nieruchomość, niestety niektórzy notariusze uważają, że jednego składnika majątkowego nie da się w ten sposób włączyć do majątku wspólnego. Nie znam jednak do końca Pani sytuacji, stąd też to jedynie informacja ogólna. Proszę rozważyć konsultacje. Pozdrawiam serdecznie
Dzień dobry,
Dostałam darowiznę od rodziców w formie pieniężnej na zakup domu z działką, Połowę kwoty kupna domu i działki podarowałam mężowi. Ogolnie to mamy wspólnotę majątkowa. Na akcie notarialnym widniejemy oboje jako współwłaściciele. Wykończenie wnętrz i ogrodu zostało sfinansowane po części z darowizny a po części z środków wspólnych. Jak wyglądać będzie podział majątku przy ewentualnym rozwodzie?
Niestety nie jestem do końca pewna jaki był dokładny przepływ środków finansowych prowadzący ostatecznie do tego, iż państwo jesteście współwłaścicielami nieruchomości. Bo w niektórych sytuacjach możliwe jest domaganie się przy podziale rozliczenia środków finansowych pochodzących z darowizny na rzecz jednego z małżonków jako tzw. nakładu na majątek wspólny. Podobnie ma się rzecz z finansowaniem reszty rzeczy. Zasada jest bowiem taka, że wszystko co zostało nabyte w trakcie małżeństwa stanowi majątek wspólny. Jeśli ktoś twierdzi, że dany przedmiot należy jednak do jego majątku osobistego, bo np. kupił go za środki otrzymane z darowizny, a zatem nie powinien on podlegać rozliczeniu w ramach podziału, to musi to udowodnić. Nie znając kompleksowej Pani sytuacji, nie jestem w stanie w konsekwencji udzielić konkretnej odpowiedzi. Proszę rozważyć konsultację, w trakcie której możliwe by było doprecyzować tych kwestii. Pozdrawiam.
Dzień dobry. Chcemy córce zamężnej przekazać darowiznę pieniężną dla niej, sporządzić umowę na nią i ona złoży dokumenty do Urzędu skarbowego. Czy lepiej żeby ona przeznaczyła te pieniądze na spłatę części kredytu hipotecznego zaciągniętego wspólnie z małżonkiem czy też lepiej żeby przeznaczyła na dokończenie inwestycji w dom np.wyposażenie itp. Czy też nie ma to znaczenia. Oni nie mają rozdzielności majątkowej i gdyby doszło do rozwodu to nie chciałabym aby moje pieniądze zostały
zaliczone do majątku wspólnego.
Dzień dobry, decyzja o rozdysponowaniu środków, które zostały darowane należy do obdarowanego. Przy czym, darowizna, o ile darczyńca (czyli w tym wypadku rodzice), nie postanowią inaczej – zasili majątek osobisty córki. W takiej sytuacji, wszelkie inwestycje czynione w majątek wspólny małżonków czy to w spłatę kredytu czy dokończenie inwestycji będą traktowane jako nakład z majątku osobistego na majątek wspólny i w określonej sytuacji mogą podlegać rozliczeniu (zwrotowi). Istotne jest zatem dokumentowanie wszelkich wydatków i przepływów finansowych – by w razie ewentualnego podziału majątku potrafić wykazać skąd pochodziły pieniądze na konkretne transakcje. Ponieważ istnieje domniemanie, że z majątku wspólnego. Pozdrawiam serdecznie.
A co w przypadku darowizny mieszkania dla obojga małżonków (wchodzącą w skład majątku wspólnego) przyjmijmy wartość 400 000, na który rodzice wzięli kredyt 300 tyś na siebie i nie przekazali w darowiźnie. W dacie rozwodu pozostało do spłaty 100 tyś, w dacie rozprawy podziału majątku będzie około 50 tyś?
Dzień dobry. Ale czy Państwo spłacacie ten kredyt? I w jaki sposób? (po równo?) Kto ma otrzymać mieszkanie? Czy doszło do zawarcia ustnej umowy pomiędzy Państwem a Rodzicami? Mam niestety zbyt mało informacji by odpowiedzieć na to pytanie. Pozdrawiam serdecznie.
Dzień dobry, co w takiej sytuacji gdy działka kupiona wspólnie po ślubie, kredyt wspólny na budowę domu, ale spłata kredytu została dokonana z darowizny pieniężnej na moje konto od mojego taty ze wskazaniem „darowizna dla mojej córki”. Czy dom jest wspólny czy tylko mój? Jak to wygląda prawnie? Chodzi mi głównie o ewentualne dziedzinie i zachowek dla córki męża z pierwszego małżeństwa.
Dziękuję za informację
Dzień dobry, o tym, czyja jest nieruchomość rozstrzyga zdarzenie, na podstawie którego doszło do jego nabycia. W Państwa przypadku, jest to zapewne treść aktu notarialnego. Spłata kredytu zaciągniętego na zakup domu z pieniędzy z majątku osobistego nie zmienia tej reguły. Nie powoduje „przejścia” własności na osobę dokonującą spłaty. Pozdrawiam serdecznie
Dzień dobry. Mąż nabył nieruchomość przed ślubem, gdzie pomoc w postaci wkładu własnego podarowali jego rodzice. Obecnie w mieszkaniu mieszkamy razem, a przez cały okres nie bycia w związku formalnym oraz teraz po ślubie inwestowaliśmy w wyposażenie wspólnie. Jak to wygląda w kwestii fformalnejw przypadku rozwodu lub śmierci? W jaki sposób mąż może mnie zabezpieczyć, by należała mi się połowa? Jak udowodnić, że również inwestowałam w to mieszkanie?
Dzień dobry,
inwestycje wykazuje się m.in. fakturami, rachunkami, potwierdzeniami przelewu, zaznaniami świadków – niestety nie znając Państwa indywidualnej historii nie umiem odpowiedzieć, co konkretnie możne to być w Państwa sytuacji. Podobnie – z tego samego powodu niestety nie jestem w stanie stwierdzić, co będzie najlepszym rozwiązaniem, by stała się Pani współwłaścicielką – możliwa jest bowiem darowizna, czy rozszerzenie wspólności majątkowej. Jeśli stan prawny nie ulegnie zmianie, nieruchomość wraz z domem będzie stanowiła jedynie majątek męża, który Pani ewentualnie może odziedziczyć – o ile będą ku temu podstawy na czas śmierci męża. W przypadku rozwodu można żądać rozliczenia nakładów poczynionych na majątek osobisty męża.
Pozdrawiam serdecznie,
adw. Marta Szkliniarz
Dzień dobry, kupiliśmy dom z mężem na kredyt i mąż otrzymał po 10 latach darowiznę pieniężną na spłatę kredytu hipotecznego. Mamy wspólnotę majątkową czy dom należy teraz do niego?
Dzień dobry, kwestie własności domu powinna rozstrzygać treść aktu notarialnego, jaka została sporządzona przy okazji jego zakupu przez Państwa. Nie znając jej, nie jestem w stanie udzielić wiążącej odpowiedzi. Niemniej, to zazwyczaj wówczas – przy okazji nabycia nieruchomości – ustalane jest, kto się staje jej właścicielem. I jest to zwykle nabywca, a nie bank. Bank jedynie wspiera w finansowaniu takiego zakupu poprzez udzielenie kredytu. Jego spłata zabezpieczana jest następnie poprzez ustanowienie hipoteki.
W konsekwencji, fakt późniejszej spłaty przez jednego małżonka części rat pieniędzmi z uzyskanej darowizny nie wpływa na własność. Natomiast, po ustaniu wspólności majątkowej, taka spłata, zależnie od okoliczności, mogłaby być podstawą do zgłoszenia przez takiego płacącego małżonka, roszczenia o zwrot nakładów z majątku osobistego na majątek wspólny.
To jednak ogólna zasada. Nie wiem, czy znajduje zastosowanie w opisanym przypadku. By odpowiedzieć wiążąco należałoby się zapoznać z dokumentami dotyczącymi Pani indywidualnej sytuacji w trakcie konsultacji. Pozdrawiam serdecznie.
Moj znajomy w 1992 roku mieszkał u teściowej. Z racji konfliktu musiał z żoną poszukać mieszkania. Wtedy jego siostra zaproponowała by wyremontować budynek gospodarczy który dostała w spadku po ich rodzicach, i żeby tam mieszkał z żoną i dziećmi. Po15 latach siostra dala dom jako darowiznę bratu.W zeszłym roku małżeństwo rozwinęło się i była żona żąda teraz 190tys z racji nakładów poniesionych na ten dom.Czy ma do tego prawo skoro wcześniej tak na prawdę nie należał on do żadnego z małżonków. On rozumie że musi ja spłacić ale nie aż tyle. Proszę o radę
Dzień dobry,
odpowiedź na to pytanie wymagałaby prześledzenia kiedy konkretnie i jakie nakłady były czynione (nie zawsze można domagać się zwrotu wszystkich). Oraz kiedy dokonano darowizny i kiedy konkretnie żona wyprowadziła się z tej nieruchomości. Sytuacja wymaga także analizy tego, jakie były ustalenia między siostrą a małżonkami, co do remontów tej nieruchomości (być może miały być one jakoś inaczej rozliczane albo już zostały rozliczone w czasie zamieszkiwania małżonków w tej nieruchomości). Nie można jednak wykluczyć, że roszczenie jest zasadne. Zatem odpowiedź wymaga szczegółowej analizy, której nie da się przeprowadzić bez znajomości bliższych szczegółów sprawy. Na podstawie tak krótkiego opisu nie jest to niestety możliwe.
Pozdrawiam serdecznie,
adw. Marta Szkliniarz
Dobry wieczór. Obecnie jesteśmy w trakcie rozwodu. Rok wcześniej spłaciliśmy kredyt.Spłata końcowa w proporcjach równych po 50tyś-ja,małżonek i 50tyś darowizna na małżonka od jego rodziców. Biorąc pod uwagę, że wartość mieszkania to 420tyś/spłata całkowita kredytu z odsetkami ok.300tyś, oraz fakt, że wraz z dziećmi zostaję w mieszkaniu, które będę spłacać, jak do proporcji spłaty ma się otrzymana darowizna? Chciałabym wiedzieć na co mam być przygotowana, ponieważ pozwany wyraźnie daje do zrozumienia,że nie będzie to spłata w częściach równych. Z góry baaaardzo dziękuję za odpowiedź.
Dzień dobry,
wszystko zależy od tego komu ta darowizna została przekazana – czy Państwu, czy tylko Pani mężowi. Wyobrażam sobie bowiem sytuację, że darowizna taka może zostać potraktowana jako nakład z majątku osobistego Pani męża na Wasz majątek wspólny, co będzie oznaczało, iż zajdzie konieczność jej rozliczenia przy podziale. Nie jestem w stanie udzielić na ten moment bardziej konkretnej odpowiedzi, wymagałoby to analizy Pani sytuacji.
Pozdrawiam serdecznie,
adw. Marta Szkliniarz
Witam. Zawarliśmy z mężem umowa majątkowa małżeńska rozszerzająca ponieważ dostał droga darowizny od rodziców działki i chcieliśmy aby były też one moim majątkiem wspólnym. Czy po podpisaniu takiej umowy jesli teściowie znowu zrobią darowiznę dzialki wyłącznie na męża będą one automatycznie moja własnością? Czy umowa majątkowa rozszerzająca działa również wtedy? Czy mąż po podpisaniu umowy małżeńskiej rozszerzającej może kupić jakąś nieruchomośc beż mojej wiedzy i zgody? Czy nie może nic kupić?
Czy jeśli teśc podaruje mezowi pieniądze deiga darowizny mając podpisana umowę małżeńska Czy te pieniądze będę tylko należały do męża Czy do żony także?
Dziękuję za odpowiedź
Dzień dobry. Zgodnie z art. 49 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, nie można przez umowę majątkową małżeńską rozszerzyć wspólności na przedmioty majątkowe, które przypadną małżonkowi z tytułu dziedziczenia, zapisu lub darowizny. Oznacza to, że umowa taka nie może przewidywać, że te przedmioty majątkowe, które nie weszły jeszcze do majątku jednego z małżonków, gdyż nie stały się jeszcze przedmiotem dziedziczenia, zapisu lub darowizny, zasilą majątek wspólny. Czyli, darowizna, która jeszcze nie została dokonana, a zostanie dokonana w przyszłości na rzecz Pani męża, nie stanie się automatycznie Waszym majątkiem wspólnym dlatego, że podpisaliście umowę rozszerzającą wspólność. Przepisy wyłączają taką możliwość. Nie oznacza to jednak, że darczyńca nie może postanowić, że konkretna darowizna ma zasilić Wasz majątek wspólny. Bo może to zrobić, ale warto zadbać by zostało to uzgodnione na piśmie. Zgoda małżonka jest potrzebna na zakup nieruchomości z pieniędzy należących do majątku wspólnego, jeśli zakup ma nastąpić z majątku osobistego małżonka, taka zgodna nie jest potrzebna. Pozdrawiam serdecznie.
Witam, mąż przed ślubem otrzymał od rodziców gospodarstwo.Jesteśmy po ślubie 18 lat,czy mąż bez mojej zgody może dokonać darowizny jednej działki.
Dzień dobry,
jeśli jakiś majątek należy tylko i wyłącznie do majątku osobistego naszego małżonka, to może on samodzielnie decydować o jego losie, w tym o darowaniu go innej osobie. Zasadniczo, jeśli co innego nie wynika z treści aktu notarialnego, nieruchomość darowana przed ślubem jest majątkiem osobistym obdarowanej osoby.
W przypadku darowizn należących do majątku wspólnego, sytuacja wygląda nieco inaczej. Pisałam o tym tutaj: https://praworodzinnebeztajemnic.pl/darowizna-z-majatku-wspolnego-malzonkow-to-warto-wiedziec/
Pozdrawiam serdecznie
Dzień dobry, wydaje mi się, że dobrze myślę, ale wolę się upewnić. Jeśli przed ślubem nabędę kredytowane mieszkanie, które po ślubie spłacam wspólnie z małżonkiem, to wiadomym jest, że w przypadku rozwodu małżonek ten może żądać tak jakby tylko połowy rat, które spłacono wspólnie od dnia zawarcia małżeństwa. Co w sytuacji, gdy rodzice darują mi pieniądze na spłatę reszty kredytu? Z racji, że to darowizna i pieniądze te wejdą do mojego majątku osobistego, to czy żonie przysługuje roszczenie tylko co do połowy tych spłaconych rat, których to spłat dokonywano z majątku wspólnego, czy ma jakieś roszczenie o pieniądze z darowizny? Według mnie skoro dokonałem nadpłaty kredytu za mieszkanie stanowiące mój majątek osobisty darowizną, która też stanowi majątek osobisty, to partnerka może ogólnikowo ubiegać się tylko o zwrot połowy tego, co spłacaliśmy od momentu zawarcia małżeństwa, prawda?
Dzień dobry,
teoretycznie tak, natomiast w razie podziału, to Pan będzie musiał udowodnić, że po pierwsze dostał Pan darowiznę w określonej wysokości, a po drugie, że pieniądze na spłatę kredytu pochodziły z tej darowizny stanowiącej Pana majątek osobisty. Poza tym, spotkałam się już z sytuacją, w której sądy uznawały, mimo dość jasnego brzmienia przepisów, że taka darowizna w trakcie małżeństwa zasiliła majątek wspólny małżonków – szczególnie, gdy nie była udokumentowana na piśmie, stosowną umową.
Pozdrawiam,
adw. Marta Szkliniarz
Mąż po ślubie został obdarowany przez swojego ojca udziałami w samochodzie, z kolei żona zakupiła drugi samochod po ślubie wraz z mężem ktory następnie został przepisany tylko na żonę. Czy udział męża we współwłasności auta ojca stanowi majatek osobisty a samochód żony majatek wspólny (pomimo że mąż darował żonie swój udział w samochodzie)
Dzień dobry, w kwestii przynależności darowanego samochodu do majątku wspólnego lub osobistego danej osoby rozstrzygająca jest wola darczyńcy. Jeśli darczyńca nie postanowił inaczej, samochód wejdzie do majątku osobistego obdarowanego.
Odnośnie natomiast drugiego pytania, to zasada jest taka, że składnik majątkowy nie może być jednocześnie majątkiem osobistym i majątkiem wspólnym. Znów, rozstrzygająca jest treść umowy, jaka doprowadziła do zmiany właściciela. Nie wiem jednak jak jest w Państwa przypadku, ponieważ nie znam treści tych dokumentów. Pozdrawiam serdecznie.
Dzień dobry. 2 lata temu otrzymałam od siostry darowiznę. Z.mezem mieli wspólnotę majątkowa jednakże dwa oddzielne konta z których prowadzili różne operacje. Darowizna zgłoszona do US ale nie było to sporządzane pisemnie ani w formie aktu notarialnego. Obecnie małżonkowie się rozwodzą. Czy mąż może.miec pretensje o tą darowiznę? W sensie że teraz powie że nic o niej nie wiedział.na złość?
Czy jeśli w czasie trwania małżeństwa mąż siostry wziąl.kredyt i spłacał mieszkanie rodzicom czy siostra może mieć jakieś roszczenia wobec męża i tegoż mieszkania? Proszę o pomoc
Dzień dobry, fakt że małżonkowie mieli oddzielne konta mając jednocześnie wspólność majątkową małżeńską nie oznacza, że pieniądze na koncie siostry należały tylko do siostry jeśli były to środki, które można zakwalifikować jako majątek wspólny np. wpływy pensji, jaką otrzymywała w trakcie trwania wspólności majątkowej małżeńskiej.
Jeżeli były to środki wspólne, to darowizna z majątku wspólnego wymaga zgody drugiego małżonka z wyjątkiem tzw. drobnych darowizn zwyczajowo przyjętych. Najczęściej jako takie darowizny traktuje się prezenty dawane przy okazji świąt, urodzin, czy ślubu. Ocena, czy dana darowizna jest drobna, będzie zależeć od okoliczności danego przypadku. Nie wiem jak jest w Pani sytuacji, więc zalecam konsultację z prawnikiem. Bo małżonek, który nie wyraził zgody na dokonanie czynności, może wystąpić z powództwem o ustalenie nieważności umowy (art. 189 k.p.c.).
Jeśli chodzi o drugie pytanie, to można zastanowić się czy nie była to analogiczna sytuacja, ewentualnie nakład z majątku wspólnego na majątek osobisty męża. Znów, mam za mało informacji, odpowiedź wymaga indywidualnej analizy tego konkretnego przypadku. Proszę się skonsultować z prawnikiem.
Pozdrawiam serdecznie.
Dzień dobry. Mam pytanie odnoście zapisu „… stanowi majątek osobisty konkretnego małżonka, chyba że darczyńca postanowił inaczej”. Czy możliwe jest aby w sytuacji gdy małżonkowie oboje kupili samochód jednak z przyczyn rachunkowych jedno z małżonków chciałoby dokonać darowizny na rzecz drugiego jednak w taki sposób aby przy ewentualnym rozwodzie oboje mieli ciągle prawa do podziału auta? Chodzi o to czy możliwe i legalne jest traktowanie auta jako własności jednego małżonka do momentu rozwodu podczas którego będzie ono dzielone po połowie? Będę wdzięczny za odpowiedź. Pozdrawiam.
Dzień dobry,
nie spotkałam się z takim rozumieniem tego zapisu – by darowanie komuś udziału prowadzące w istocie do wyzbycia się własności w dalszym ciągu oznaczało, że darczyńca jest jego właścicielem. Cytowany zapis oznacza tyle, że darczyńca wskazuje komu daruje daną rzecz (małżeństwu czy konkretnemu małżonkowi) w sytuacji, gdy mamy do czynienia z darowizną dla małżonka pozostającego we wspólności majątkowej małżeńskiej. Według mnie, opisana sytuacja nie jest możliwa.
Pozdrawiam
Dzień dobry. Proszę o odpowiedź. Mąż po naszym ślubie dostał jako darowiznę od swoich rodziców ziemię i dom w stanie surowym otwartym, który wspólnie budowaliśmy. Teraz dom rozumiem jest tylko jego własnością. Wykończyliśmy dom w trakcie trwania małżeństwa, mieszkamy obecnie w nim. Wszystkie moje oszczędności przeznaczyłam na budowę domu, jednak faktury były brane na męża. Wszelkie opłaty za dom, podatek płaciłam z mojego konta. Jak ma się taka sytuacja przy podziale majątku podczas rozwodu? Zaznaczę, że mamy dwójkę małych dzieci, które zdecydowaliśmy,że zostają ze mną. Ja ze względu na to, że przy domu mąż prowadzi własną działalność, chcę wraz z dziećmi wyprowadzić się. Czy to prawda co mówi mój mąż, że nic mi się nie należy?
Dzień dobry. Pani sytuacja wymaga analizy. Nie umiem odpowiedzieć na pytanie czego konkretnie może się Pani domagać, ponieważ nie znam szczegółów tych inwestycji. Mogę jedynie ogólnie napisać, że np. w przypadku gdy w trakcie małżeństwa były czynione nakłady na majątek osobisty jednego z małżonków, to po ustaniu wspólności majątkowej małżeńskiej, można domagać się ich rozliczenia – albo jako zwrotu nakładów z majątku wspólnego na majątek osobisty małżonka albo jak zwrotu nakładów z majątku osobistego na majątek osobisty drugiego małżonka. Proszę zatem z góry nie zakładać, że nic się Pani nie należy tylko koniecznie skonsultować Pani położenie z prawnikiem. Pozdrawiam serdecznie
Dzień dobry
Jako małżeństwo kupiliśmy działkę budowlaną. Do aktu notarialnego przystąpiliśmy obydwoje jako małżonkowie na współwłasność. W akcie notarialnym jest adnotacja że pieniądze na zakup pochodzą z majątku osobistego męża – darowizny od rodziców męża. Proszę o podanie czy w przypadku rozwodu należy mi się połowa nieruchomości czy nie.
Dzień dobry. Zapis w akcie notarialnym nie jest rozstrzygający, gdy chodzi o pochodzenie środków na zakup nieruchomości. W przypadku podziału, jeśli są na to dowody, można próbować udowadniać, iż był to jednak majątek wspólny. A odpowiadając na zadane pytanie, jeśli dana osoba jest współwłaścicielem nieruchomości w połowie, to oczywiście połowa udziału w nieruchomości się będzie takiej osobie należała w przypadku podziału. Nie znam jednak treści aktu notarialnego, ani wpisu w księdze wieczystej. Bardzo proszę skorzystać z konsultacji prawnej, która pozwoli rozwiać Pani wątpliwości także poprzez analizę tych dokumentów. Pozdrawiam
Dzień dobry,
Parę lat temu dostaliśmy wraz z żoną działkę w darowiźnie od moich rodziców na której wspólnie wybudowaliśmy dom. Darowizna przekazana notarialnie na mnie i żonę. Obecnie jesteśmy w trakcie rozwodu i czeka nas sprzedaż działki wraz z domem i podział otrzymanych za sprzedaż pieniędzy. Czy mam możliwość odzyskania części należności za działkę która żona otrzymała w dorowiznie od moich rodziców, czy jest tylko możliwość podziału po połowie na każdego z nas?
Dzień dobry, nie widzę podstaw prawnych do domagania się „części należności za działkę która żona otrzymała w dorowiznie od moich rodziców”. To była czynność prawna dokonywana przez inne osoby i one zadecydowały o takim, a nie innym rozdysponowaniu swoim majątkiem. Natomiast czego ewentualnie można się domagać w ramach konkretnej sprawy, wymaga każdorazowo jej analizy, przejrzenia dokumentów, zadania dodatkowych pytań. Innymi słowy, indywidualnej konsultacji. proszę ją rozważyć. Pozdrawiam serdecznie.
Witam,
Jestem w trakcie podziału majątku w sądzie. Na pierwszej rozprawie były małżonek zażądał ustalenia nierównego wkładu w majątek wspólny. Przedstawił spreparowane umowy darowizny( nigdy takich umów nie pisali ) z lat ubiegłych , niby spisane z rodzicami w trakcie trwania naszego małżeństwa na przekazanie mu sporych kwot pieniężnych. Tylko jemu . Zaznaczam, że nie były one zgłaszane do US ponieważ nie mogły być ,gdyż ich fizycznie nie było . Zostały sporządzone na potrzeby rozprawy. Jako dowód do przekazania części tych kwot przedstawił przelewy pocztowe i ksero bloczków z wpłat bankowych . Na większości z nich są drobne kwoty rzędu 100-200 pln, które są opisane w tytule jako przelew środków. Na jednym z wielu tytuł brzmi wpłata na” montaż okien „( w tym czasie byliśmy w trakcie budowy domu i teściowie pomagali nam finansowo , wtedy jeszcze NAM , teraz twierdzą ze tylko Jemu ) Czy taki przelew środków będzie darowizną do majątku odrębnego byłego męża? Czy rzeczy kupione do wspólnego domu , majątku za pieniądze podarowane przez teściów będą majątkiem odrębnym byłego męża ?
Dzień dobry. Niestety nie widząc dokumentów nie jestem w stanie odpowiedzieć na to pytanie. A sądy też rożnie podchodzą do takich transakcji, szczególnie gdy nie zgłaszano ich do US. Tutaj zasadnicze znaczenie mają dowody z zeznań świadków – nie tylko rodziców, ale też innych osób, które wskażą co to były za środki i dla kogo. I jakie były relacje rodzinne, gdy do nich dochodziło. Bo jednak, tak jak Pani napisała często po tym jak związek się rozpadł rodzice podają, że jednak były to darowizny jedynie dla ich dziecka. Pozdrawiam
Dobry wieczór
podczas trwania małżeństwa budowaliśmy dom, znaczną część pieniędzy ok 100 tys zł otrzymaliśmy od teściów, przelew na wspólne konto zatytułowany Darowizna na rzecz syna, chodziło wtedy o uniknięcie zapłaty podatku. Czy przy podziale domu sąd potraktuje te 100 tys jako wkład własny męża i ja np. nie otrzymam połowy wartości domu tylko sumę pomniejszoną o te 100 tys? Czy sąd weźmie pod uwagę, że dom budował mój tata i jego praca była również wkładem? I ostatnie pytanie czy aby dostać połowę sumy wartości domu mogłabym jako argument użyć brał zatrudnienia przez męża przez ok 2 lata, w rzeczywistości wszystkie pieniądze wkładane w dom pochodziły z mojego wynagrodzenia. Ewentualnie co zrobić aby sąd podzielił dom pół na pół?
Dzień dobry. Nie umiem powiedzieć co zrobi sąd w tej konkretnej sprawie. Ciężar dowodu, że dokonano jakiegoś nakładu z majątku osobistego na majątek wspólny spoczywa na osobie, która tak twierdzi. Sąd sam z siebie tego nie bada. Podobnie, jeśli chciałaby Pani przekonać Sąd, że ta darowizna jednak została zrobiona dla Was obojga, a tym samym zasiliła majątek wspólny, musi to Pani udowodnić. Rozliczenia ewentualnych nakładów nie kalkuluje się też w przedstawiony przez Panią sposób. Przy rozliczaniu nakładów poczynionych z majątku osobistego na majątek wspólny należy ustalić stosunek ułamkowy tych nakładów do wartości rynkowej rzeczy należącej do majątku wspólnego z chwili jej nabycia (lub wytworzenia), a następnie odnieść tę wielkość do wartości z daty podziału. W taki sposób ustala się wartość tego nakładu. Jeśli chodzi o resztę pytań, zalecam konsultację. Mam zbyt mało informacji by udzielić na nie odpowiedzi. Pozdrawiam serdecznie.
Witam mam pytanie żoną dostała w spadku dom jak byliśmy małżeństwem ale należał tylko do niej i go sprzedała i kupiła mieszkanie nowe w stanie surowym. I jak rozumiem to też jest jej tylko.A co z kosztami jego wykończenia materiały ,płacę za fachowców, meble. Czy to już.są.wspólne nakłady?
Dzień dobry. To zależy z jakich środków te koszty były czynione. Jeśli ze wspólnych, są to nakłady, jeśli z majątku osobistego, to nie. Podobnie ma się rzecz z meblami – zakupione z majątku wspólnego stanowią majątek wspólny, z osobistego osobisty. Pozdrawiam.
Dzień dobry, w trakcie rozmowy o rozstaniu pojawił się temat mieszkania. W akcie notarialnym mamy współwłasność, natomiast zakup mieszkania w stanie deweloperskim został głównie opłacony z darowizny od teściowej dla małżonka. Czy to oznacza, że mieszkanie należy do jego majątku osobistego? Mieszkanie urządziliśmy z wspólnych środków. Teraz mąż mówi, że może mi co najwyżej oddać połowę kwoty za urządzenie mieszkania. Przez ostatnie lata kiedy tu mieszkamy to ja opłacałam wszystkie rachunki za mieszkanie. Z góry dziękuję za odpowiedź.
Dzień dobry, póki zapis w księgach wieczystych wskazuje na Państwa współwłasność, to kwestia tego kto pozostaje współwłaścicielem pozostaje jasna. Oczywiście, małżonek może starać się wykazać, że jest inaczej, ale to po jego stronie jest inicjatywa w tym zakresie. Bo istnieje domniemanie, że wszystko, co zostało zakupione w trakcie trwania wspólności majątkowej małżeńskiej jest wspólne. Rozliczenie z tytułu urządzenia mieszkania (jeśli uznać, że to jednak majątek osobisty męża), nie polega także na zwrocie wartości nominalnej jakiejś kwoty, jaka została zainwestowana. Proszę rozważyć indywidualną konsultację, by ustalić, w jakim jest Pani konkretnie położeniu. I i proszę nie podejmować żadnych decyzji bez konsultacji z prawnikiem. Pozdrawiam serdecznie.
Dzień dobry. Mam pytanie. Rodzice w trakcie małżeństwa w darowiznie przekazali mi połowę domu w którym obecnie mieszkamy. W tym czasie (7lat) wykonaliśmy remont domu i inne prace. Rodzice drugą połowę domu przepiszą w spadku na moją siostrę. W akcie notarialnym darowizny jest zapis o kwocie domu. Czy teraz jak będę musiała spłacić siostrę to od tej kwoty co w akcie notarialnym czy to będzie połowa kwoty bieżącej wartosci domu?
Dzień dobry, niestety nie wiem o jakiej spłacie – z tytułu czego mowa. Zwykle nie bierze się także pod uwagę kwoty z aktu notarialnego a faktyczne ceny danej nieruchomości – według chwili rozliczenia, ale według stanu z chwili czynności, jaka ma być punktem odniesienia. Ale nie wiedząc jednak o co dokładnie chodzi nie jestem w stanie odpowiedzieć konkretnie. Proszę rozważyć konsultację indywidualną. Pozdrawiam serdecznie.
A co w takim przypadku.
W trakcie trwania małżeństwa, mieszkanie zostało przekazane jednemu z małżonków w darowiźnie. Następnie mieszkanie to zostało sprzedane i część środków przekazana na zakup nowego mieszkania.
Czy wówczas wkład na nowe mieszkanie jest traktowane jako majątek osobisty, czy wspólny?
Dzień dobry. Sporo zależy od tego, co zostało zapisane w umownie nabycia tego nowego lokalu, aczkolwiek zapis w akcie notarialnym nie jest rozstrzygającym. Bardzo często uznaje się takie środki za nakład z majątku osobistego na majątek wspólny. Przy czym, dowód, iż tak właśnie było spoczywa na osobie, która tak twierdzi. Proszę skonsultować się z prawnikiem, który przede wszystkim przeanalizuje umowę. Pozdrawiam serdecznie.
Witam. Mam takie pytanie. 20 lat temu teścio przepisał na nas pole nie zaznaczając w akcie swojej żony czyli mojej teściowej teraz po rozwodzie z moją żoną twierdzą że teśćowej należy się połowę pola na którym pobudowaliśmy dom pytanie jest takie czy może była teściowa cofnąć darowiznę z przed 20 lat?
Dzień dobry,
spadkobiercy darczyńcy, czyli tej osoby która dokonała darowizny mają możliwość odwołania darowizny, której dokonał spadkodawca. Nie ma znaczenia, kiedy taka darowizna została zrobiona. Ustawa przewiduje 2 powody odwołania darowizny przez spadkobierców zmarłego darczyńcy. Pierwszym z nich jest tzw. „rażąca niewdzięczność” obdarowanego względem darczyńcy, okazana jeszcze za jego życia, gdy sam darczyńca miał kompetencję do odwołania darowizny. Z kolei drugi z powodów to umyślne pozbawienie życia darczyńcy lub umyślne wywołanie jego rozstroju zdrowia, którego skutkiem była śmierć darczyńcy.
„Rażąca niewdzięczność” to bardzo pojemne pojęcie. Nie ma jednej reguły pozwalającej na uznanie zachowania obdarowanego wobec darczyńcy za rażącą niewdzięczność uzasadniającą odwołanie darowizny.Rażąca, a więc kwalifikowana niewdzięczność to postępowanie polegające na umyślnym i zawinionym działaniu lub zaniechaniu, skierowanym przeciwko darczyńcy i które uznać należy – z punktu widzenia powszechnie obowiązujących zasad etycznych, za niewłaściwe i krzywdzące darczyńcę, wykraczające poza zwykłe konflikty rodzinne. Nie każdy zatem wypadek nagannego zachowania się obdarowanego uzasadnia skorzystanie z prawa odwołania darowizny
Odwołanie darowizny nie może nastąpić po upływie roku od dnia, w którym uprawniony do odwołania dowiedział się o niewdzięczności obdarowanego. W przypadku więc np. spadkobiercy darczyńcy termin roczny na odwołanie darowizny rozpoczyna swój bieg od dnia, w którym ten spadkobierca dowiedział się o przyczynie uzasadniającej jej odwołanie.
Czy w Pana wypadku zachodzą podstawy do odwołania darowizny nie jestem w stanie stwierdzić. Byłoby to możliwe w trakcie konsultacji, i uzyskaniu dalszych informacji na temat okoliczności tej sprawy. Pozdrawiam.
Dzień dobry.
Jestem mężatką. Nie podpisaliśmy z mężem intercyzy.
Dostałam od mamy darowiznę na swoje konto.
Czy jeżeli przeleje te pieniądze na konto wspólne z mężem to czy wtedy te pieniądze wejdą w skład majątku wspólnego ?
Dzień dobry. Istnieje takie ryzyko, że tak zostaną potraktowane. Pozdrawiam serdecznie
Chcialabym poradzić się w kwestii majątku. Kupiliśmy z mężem mieszkanie,do ktorego dołożyli nam rodzice meza pieniadze jako darowiznę. Nie była to jakaś formalna darowizna tylko przelew na konto.
4 lata temu mieszkanie zostało przepisane na mnie, oraz zrobiliśmy rozdzielnosc majątkowa.
Czy maz w takiej sytuacji może żądać ode mnie zwrotu darowizny?
Będę wdzieczna za odpowiedz,pozdrawiam.
Dzień dobry, jedynie darczyńca może odwołać darowiznę i to z powodu tzw. rażącej niewdzięczności. Nie widzę podstawy do domagania się od Pani jej zwrotu. Jedynie co, to ewentualnie małżonek mógłby twierdzić, że darowizna ta była jedynie dla niego i środki z niej stanowiły nakład z jego majątku osobistego. Nie wiem czy tak będzie w państwa sytuacji, ponieważ nie wiem, czy mieszkanie zostało zakupione dla Was wspólnie i czy mąż dalej jest jego współwłaścicielem. Kluczowe są dokumenty źródłowe. A to wymaga konsultacji. Pozdrawiam serdecznie.
Dzień dobry, w trakcie małżeństwa mąż dostał darowiznę w postaci mieszkania, które przy zakupie sfinansowali nam jego rodzice. Obecnie już w nim nie mieszkamy, jest wynajmowane. Co w przypadku zadłużenia tego mieszkania? Czy wówczas jestem za te długi odpowiedzialna?
Dzień dobry, jeśli mieszkanie należy tylko do jednego małżonka, to tylko on jest odpowiedzialny za długi z nim związane. Jeśli to współwłasność obu małżonków, to takie zobowiązanie obciąża ich wspólnie. Pozdrawiam
Dzień dobry, w trakcie małżeństwa teściowie sfinansowali nam zakup mieszkania. Później zostało one przekazane mu darowizną a ja nie zostałam w niej uwzględniona. Obecnie to mieszkanie jest wynajmowane. Co w przypadku jego zadłużenia? Czy wówczas długi są tylko jego czy nasze wspólne?
Dzień dobry. Niestety nie podaje Pani kto jest aktualnie właścicielem i o jakie długi chodzi. Generalnie za zobowiązania dotyczące nieruchomości odpowiedzialni są jej właściciele, względnie najemcy i pełnoletnie osoby z nimi zamieszkujące. Nie wiem jaki tytuł prawny posiadacie Państwo do lokalu. Proszę skonsultować się z prawnikiem w tej sprawie. Pozdrawiam serdecznie.
Witam
Otrzymałem w 2021r w darowiznie mieszkanie po babci chciałbym żeby moja żona została współwłaścicielem tej nieruchomości.Jakie koszty wiążą się z dopisaniem żony do aktu notarialnego?
I w jakiej formie najlepiej ro zrobić darowizna czy może coś innego?
Dzień dobry, koszty danej czynności mogą się różnić w zależności od cennika danego notariusza, którego jednak stawki maksymalnej stawki notarialnej. A jaka forma będzie najlepsza zależy od indywidualnej sytuacji, której niestety nie znam. Wymaga to osobnej konsultacji. Pozdrawiam
Dzień dobry. Mam następujący problem. Rozwodzę się z żoną, ona zamieszkuje ona w domu, który znajduje się na działce stanowiącej mój majątek osobisty. Ja się tymczasowo wyprowadziłem, aby uniknąć awantur przy dzieciach. Żona nie chce opuścić posesji mimo moich prób dogadania się, nie chce żadnych pieniędzy, tylko tego domu. A ja zamierzam jak najszybciej wrócić do domu po prawomocnym rozwodzie. Żona grozi, że nikt jej stamtąd nie wyrzuci i żaden Sąd nie pozwoli na jej wyprowadzkę. Spłacamy kredyt 50/50, bo dom jest w hipotece. Ale wiem, że to, co stoi na gruncie należy do właściciela gruntu. Co muszę zrobić, aby żona musiała opuścić mój dom po rozwodzie? Chcę samodzielnie dysponować swoim majątkiem, normalnie żyć w swoim domu. Jakie kroki powinienem podjąć?
Dzień dobry, jeśli były małżonek nie chce dobrowolnie opuścić nieruchomości, która jest tylko naszą własnością będzie trzeba najpewniej przeprowadzić postępowanie eksmisyjne. Najpierw najprawdopodobniej wypowiedzieć umowę użyczenia, a następnie – jeśli była żona nie opuści dobrowolnie posesji – złożyć pozew o eksmisje. Proszę jednak przed podjęciem jakichkolwiek kroków omówić Pana sytuację w trakcie indywidualnej konsultacji, by nie popełnić błędu. Pozdrawiam
Dzień dobry.
Przed ślubem otrzymałam poprzez darowiznę działkę od rodziców. Chciałabym rozszerzyć własność tej działki o małżonka. Czy w tym przypadku jest możliwe dokonanie rozszerzenia poprzez zawarcie umowy rozszerzającej wspólność majątkową małżonków czy trzeba to zrobić w dordze darowizny?
Dzień dobry, według mnie oba sposoby są dopuszczalne, ale niektórzy notariusze uważają, że nie da się rozszerzyć wspólności jedynie na jedną konkretną nieruchomość. Pozdrawiam serdecznie
Dzień dobry. Rodzice przekazali mi w darowiźnie pieniądze na zakup działki. Pieniądze zostały przelane na konto z tytułem darowizna dla syna oraz zgłoszone do US. Działka została kupiona w trakcie trwania małżeństwa na mnie i na żonę. W akcie notarialnym nie ma adnotacji, że pieniądze pochodzą od moich rodziców. Czy w trakcie rozwodu nieruchomość jest dzielona na pół? Czy sąd jednak uzna, że działka była zakupiona z mojego majątku osobistego? Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam Łukasz
Dzień dobry, odpowiedź na to pytanie wymaga indywidualnej konsultacji. Ale zdarzały się sytuacje, że pomimo braku wskazania w treści aktu, że pieniądze przeznaczone na zakup pochodziły z majątku osobistego, sąd uznawał, że tak właśnie było. Czy tak będzie w tym wypadku? – mam zbyt mało informacji. Pozdrawiam serdecznie
Dzień dobry,
Mam problem tego typu: dostałam działkę umową darowizny w trakcie trwania małżeństwa. Pobudowaliśmy na niej dom. Pozwolenie na budowę jest i na mnie i na męża. Wyczytałam już, że w takiej sytuacji to ja jestem właścicielem nie tylko działki ale i również domu. Aktualnie się rozwodzimy. Przy puszczam, że mąż tak łatwo domu nie odpuści. Może żądać połowy wartości domu? Dodam, że w okresie budowy mąż praktycznie nie zarabiał. działalność gospodarczą prowadził ze stratą i mam na to dokumenty. Większość pieniędzy dawał mi mój tata, ale on już nie żyje i tego nie potwierdzi. W maju 2021 mąż na stałe wyprowadził się z domu bo wprowadził się do mojego mieszkania służbowego. Teraz jesteśmy w trakcie rozwodu. Czy po ponad 2 latach od opuszczenia naszego domu on ma jeszcze prawo żądać ode mnie jakiekolwiek spłaty?
Dzień dobry, to że mąż nie zarabiał w trakcie małżeństwa nie oznacza, że pieniądze zaangażowane w budowę nie stanowiły Państwa majątku wspólnego, jeśli pochodziły z Pani lub jego dochodów czy pożyczek albo kredytów. Należy dokładnie przeanalizować ich źródło, ponieważ można taką inwestycję traktować jako nakład z Państwa majątku wspólnego na Pani majątek osobisty. I tak, mąż ma prawo żądać rozliczenia, roszczenie o podział majątku wspólnego, w ramach którego sąd rozlicza także nakłady z majątku wspólnego na osobisty nie ulega przedawnieniu. Proszę rozważyć indywidualną konsultację, w jej trakcie będę mogła bardziej szczegółowo przyjrzeć się tej sytuacji i udzielić konkretnej odpowiedzi. Pozdrawiam serdecznie.
Dzień dobry, w trakcie trwania małżeństwa dostałem działkę od rodziców na majątek osobisty. Razem z żoną wybudowalismy dom. Spora część pieniędzy ( około 50% kosztów) otrzymywałem poprzez darowizny od swoich rodziców zgłoszone do US. Darowizny są na tylko na mnie. Czy po rozwodzie moja żona może domagać się spłaty ?
Dzień dobry, jeśli na inwestycje został przeznaczony także Państwa majątek wspólny lub osobisty małżonki, to małżonka może domagać się rozliczenia tzw. nakładów z tego tytułu. Pozdrawiam serdecznie
Dzień dobry.Kupiłem mieszkanie w stanie surowym deweloperskie jako współwlasność z żoną.Na remont i wyposażenie tego mieszkania moi rodzice chcą mi przekazać pieniądze.Chciał bym sie zapytać jak mogli by mi je przekazać,udokumentować że w razie rozwodu mógł bym tą kwotę odzyskać przy sprzedaży mieszkania.Czy te pieniadzę mogą mi wpłacić na moje konto z zapisem darowizna na remont mieszkania przy ul takiej i takiej.Czy jakis inny zapis.Dziękuje za odpowiedz.Pozdrawiam serdecznie
Dzień dobry, najlepiej sporządzić umowę darowizny konkretnych środków finansowych. Wówczas nie będzie wątpliwości co to za środki – że to darowizna tylko dla Pana. I oczywiście odpisać w treści przelewu, że to darowizna objęta umową z dnia takiego i takiego. W celu usunięcia wątpliwości co do treści zapisów umowy darowizny proszę skorzystać ze wsparcia prawnika przy przygotowywaniu takiej umowy. Odradzam „gotowce” z internetu. Pozdrawiam serdecznie
Dzień dobry,
Teściowie chcą nam przekazać auto o wartości ok 60tys zł w formie darowizny. Aby uniknąć podatku darowizna będzie na męża.
Pytanie: w jaki sposób przenieść jego własność do majątku wspólnego tak, abyśmy mogli zarejestrować auto na nas obydwoje?
Dzień dobry, wszystko zależy od okoliczności. Może być to przykładowo dalsza darowizna. Nie znając jednak do końca Państwa sytuacji nie udzielę wiążącej odpowiedzi. Pozdrawiam serdecznie.
Czy jak córką z zięciem otrzymali mieszkanie od tescoiowej i córką zmarła czy zięć może sprzedać po śmierci tesciowej mieszkanie
Dzień dobry, ale to zależy od tego, do kogo należy to mieszkanie po śmierci córki. Zięć nie może sprzedać nie swojego mieszkania, czy nie swojego udziału w nim. Pozdrawiam.
Dzień dobry,
Jestem w trakcie podziału majątku po rozwodzie. Oprócz podziału nieruchomości stanowiącej nasz majątek wspólny moja była żona domaga się podziału pożyczki bezzwrotnej, którą otrzymałem z UP na rozpoczęcie jednoosobowej działalności gospodarczej na początku 2016 roku w wysokości 40 tysięcy. Za te pieniądze nie została zakupiona żadna nieruchomość tylko podstawowe narzędzia i urządzenia pozwalające mi zarabiać. Czy moja żona ma w tej chwili prawo do zwrotu 20 tysięcy mamy rok 2024 a małżeństwo zakończone zostało w czerwcu 2023. Dodaję, że część maszyn uległo amortyzacji, część już nie istnieje. i została wymieniona. Czy fakt, że ani jedna złotówka nie została wydana z majątku wspólnego na rozwinięcie mojej działalności ma znaczenie.
Bedę wdzięczny za odpowiedź.
Dzień dobry, odpowiedź na to pytanie wymaga zadania pytań dodatkowych, w tym ustalenia co konkretnie zostało zakupione, czyli indywidualnej konsultacji. Jeśli jest Pan zainteresowany taką formą wsparcia, to zapraszam do kontaktu w celu ustalenia dogodnego dla Pana terminu. Pozdrawiam serdecznie.
Dzień dobry,
Kupiliśmy z mężem. Jednak na do remontu będą dokładać nam się rodzice i teściowie. Wiadomo że nikt nie przewidzi swojej przyszłości ale chcemy zabezpieczyć się na przyszłość. Pieniądze od rodziców od razu będą przeznaczane na zakupy rzeczy do domu. W jaki sposób zabezpieczyć się na przyszłość w razie rozwodu i podziału majątku? Czy faktury imienne na rodziców bada dobrym pomysłem? Czy lepszym pomysłem jest spisanie jakiejś umowy i przekazanie gotówki?
Dzień dobry, nie znając konkretnie Państwa sytuacji nie jestem w stanie na to odpowiedzieć. Proszę rozważyć konsultację. Pozdrawiam serdecznie.
Witam. Po ślubie zamieszkałam u męża rodziców, w domu jednorodzinnym oni mieli górę wraz z córką nam dali dół . Po latach podzielili dom na darowizny córka dostała górę a mąż dół. Pytanie czy ja mam prawo do tego mieszkania Po jego śmierci lub rozwodu.
Dzień dobry, jeśli jeden z małżonków nie został ujęty w treści żadnej umowy darowizny, to może się stać właścicielem / współwłaścicielem nieruchomości na skutek śmierci swojego małżonka (właściciela / współwłaściciela) lub dziecka, któremu także darowano część. Jeśli nie został wydziedziczony. Po rozwodzie, dziedziczenie po małżonku, o ile nie ujął byłego małżonka w testamencie, nie będzie możliwe. Pozdrawiam serdecznie.
dzień dobry, mąż przed ślubem dostał działkę, po ślubie zburzyliśmy stary dom, który na niej stał i za pieniądze z kredytu budowlano hipotecznego postawiliśmy nowy, zrobiliśmy wjazd z kostki i inne mniejsze inwestycje (taras, wiata), kredytu nadal jest spłacany. zwrot jakich nakładów mi się należy?
Dzień dobry, jeśli inwestycja była dokonywana na działce stanowiącej majątek osobisty małżonka, to można się domagać zwrotu nakładów, jakie zostały dokonane – z majątku wspólnego lub osobistego na majątek osobisty męża. Ale wszystko zależy od konkretnej sytuacji. Proszę rozważyć konsultacje w trakcie której pozna Pani konkretną odpowiedź opartą na Pani konkretnej sytuacji, uwzględniającej wszystkie niuanse tej sprawy. Pozdrawiam serdecznie
Dzień dobry. Przekazałam synowi mieszkanie w darowiźnie. Syn wciągnął notarialnie synowa, czyli mieszkanie weszło w ich wspólność majątkowa. Po 1,5 roku od darowizny rozwiedli się. Jest to dla mnie rażąca niewdzięczność. Czy jest możliwość cofnięcia darowizny? Czy wystarczy że wyślę oświadczenie woli o odwołaniu darowizny tylko do syna czy do synowej też muszę? Czy oświadczenie woli o odwołaniu darowizny skierowane tylko do syna będzie skutkowało anulowaniem darowi y zarówno dla syna jak i synowej?
Dodam że w akcie jest zapis że syn jako darczyncobiorca ma umowę małżeństwa z żoną.
Dzień dobry, odwołanie darowizny z powodu rażącej niewdzięczności wcale nie jest takie proste. Bo liczą się okoliczności konkretnej sprawy. Przy czym, uznaje, że nawet zdrada jednego z obdarowanych małżonków nie jest podstawą do cofnięcia darowizny. I taka rażąca niewdzięczność dotyczy relacji na linii obdarowany – darczyńca, a nie obdarowany – osoba trzecia. Dlatego należy bezwzględnie skonsultować każdy przypadek z prawnikiem. Poza tym, aby dokonać cofnięcia darowizny, konieczne jest w pierwszej kolejności złożenie obdarowanemu oświadczenia o jej odwołaniu. Nie jest to jednak wystarczające. Aby doszło do zwrotu darowizny, obdarowany musi dokonać jej zwrotu na rzecz darczyńcy. W przypadku nieruchomości, konieczne jest dodatkowe oświadczenie obdarowanego sporządzone w formie aktu notarialnego przez notariusza. Jeżeli obdarowany po otrzymaniu oświadczenie nie chce sporządzić takiego notarialnego dokumentu, wówczas pozostaje drogą sądowa. Przy czym oświadczenie o odwołaniu nie będzie skuteczne moim zdaniem w stosunku do osoby trzeciej (synowej), która nabyła udział w takiej darowanej nieruchomości. Ona dalej pozostanie współwłaścicielem. A obdarowany będzie musiał ewentualnie zwrócić równowartość takiego udziału w naturze. Bardzo proszę skonsultować swój przypadek z prawnikiem w czasie indywidualnej konsultacji, ponieważ samo oświadczenie powinno zawierać określone informacje, jest też określony termin na złożenie przez Panią takiego oświadczenia. Pozdrawiam serdecznie.
Witam,
U nas sprawa wygląda inaczej mieliśmy wcześniej mieszkanie, które było kupione w większości z darowizny, którą otrzymał mąż.
Później to mieszkanie zostało sprzedane o kupiliśmy wspólnie dom za środki ze sprzedaży oraz pozostała kwota na kredyt.
Jak to będzie wyglądało teraz w przypadku rozwodu?
Dzień dobry, należy przeanalizować w pierwszej kolejności treści poszczególnych umów. I zastanowić się jakie są dowody na przepływy finansowe. Bez tego nie da się odpowiedzieć na to pytanie. Zalecam indywidualną konsultację, w jej trakcie można to zrobić. Pozdrawiam serdecznie.
Dzień dobry, na początku małżeństwa (ponad 10 lat temu) wzięliśmy wspólnie z byłym Mężem kredyt na mieszkanie, zdarzało się że była Teściowa przesyłała Mu na konto jakieś pieniądze (od zawsze mieliśmy oddzielne konta) aby wspomóc przy spłacaniu długów gdy prowadził własną działalność w trakcie naszego małżeństwa- ja nigdy nie prosiłam Jej o żadne pieniądze ani też na moje konto nie wykonywała żadnego przelewu. 3 lata temu się rozstaliśmy, były Mąż się wyprowadził i ustaliliśmy między sobą (mam tylko sms na potwierdzenie) że do momentu rozwodu ja będę utrzymywać dzieci i opłacać czynsz i wszelkie bieżące rachunki dotyczące mieszkania a On będzie spłacał ratę kredytu, okazało się że opłacał ratę tylko przez rok a pozostałe 2 lata zebrał się dług (dodam że w związku z wcześniejszymi opóźnieniami- jeszcze gdy byliśmy razem -w spłacie rat bank oddał sprawę do sądu i w wyroku sąd podzielił całość zadłużenia wraz z odsetkami na raty na 10 lat i właśnie tych rat ustalonych przez sąd były Mąż nie spłacał), oficjalny rozwód mamy dopiero od 2 miesięcy więc rozumiem że dług który zrobił były Mąż jest też mój pomimo że nie byliśmy już razem? Odezwała się też była Teściowa że Jej zależy na tym mieszkaniu bo włożyła w nie dużo pieniędzy (nie mam pojęcia jakie kwoty przesyłała byłem Mężowi bo nigdy nie miałam dostępu do Jego konta) i że przy podziale majątku powinno to zostać uwzględnione- czy faktycznie może Ona zażądać ode mnie zwrotu jakichś pieniędzy? Pozdrawiam serdecznie
Dzień dobry, pytanie jest tak obszerne i zawiera tyle niuansów, że powinno być przedmiotem indywidualnej konsultacji. Jest zbyt wiele niewiadomych by udzielić odpowiedzi. Bardzo proszę ją rozważyć. Pozdrawiam serdecznie.
Dzień dobry. Proszę mi wytłumaczyć jak to jest z tym artykułem art. 49 § 1 pkt 1. Przykładowo Żona otrzymała od swoich rodziców nieruchomość jako darowiznę i chciała tę nieruchomość darować też mi. Więc notariusz sporządził umowę majątkową małżeńską w której my „oświadczamy, że rozszerzamy obowiązującą ustawową wspólność majątkową i postanawiamy, że majątki jakie każde z nas posiada jako majątek osobisty oraz majątek jaki każde z nas nabędzie z jakiegokolwiek tytułu stanowić będzie nasz majątek wspólny” i tutaj wszystko jest dla mnie zrozumiałe ale nie zrozumiały jest art. 49 § 1 pkt 1 w którym to się wyklucza. Rozumiem, że ta darowizna którą otrzymała żona od swoich rodziców jest i tak jej osobistym majątkiem. Proszę o odpowiedź
Dzień dobry, niestety nie widzę treści umowy. Niemniej wspólność faktycznie można rozszerzyć o darowizny lub spadek już otrzymany, a nie ten, który dopiero nam przypadnie w przyszłości. Zatem to, co już jest majątkiem osobistym na skutek rozszerzenia może stać się majątkiem wspólnym – rozstrzyga treść umowy majątkowej. Proszę rozważyć indywidualną konsultację lub udać się do notariusza celem ustalenia interpretacji zapisu. Pozdrawiam serdecznie.
Witam. Podział majątku- rodzice przed ślubem kupili mieszkanie. 11 lat po ślubie przepisali mieszkanie na mnie aktem darowizny. W tym samym akcie notarialnym umowa małżeńska zrobiłam męża współwłaścicielem (rozszerzenie wspólności majątkowej). Czy przy podziale wartość mieszkania będzie pomniejszona o kwotę którą zapłacili moi rodzice? Czy mieszkanie będzie dzielone na pół na mnie i męża?
Dzień dobry. Nie widzę podstaw do takiego pomniejszenia w przypadku, gdy doszło do rozszerzenia wspólności. Proszę jednak rozważyć konsultację indywidualną w trakcie której będzie można przeanalizować akt notarialny, o jakim Pani wspomina. Pozdrawiam
Syn otrzymał od matki 100tys. zł.
1) Jeżeli żona syna nie utrzymuje kontaktów z teściową to czy w przyszłości matka (darczyńca) może żądać od syna zwrotu darowizny z powodu „rażącej niewdzięczności” i powód podać konflikt z synową?
2) Czy jeżeli dojdzie do obowiązku zwrotu darowizny to czy zwrot nastąpi z osobistego majątku syna, czy ze wspólnego majątku jaki ma z żoną?
Dzień dobry, każdy przypadek jest inny, niemniej rażąca niewdzięczność dotyczy raczej relacji między obdarowanym a darczyńcą a nie innymi osobami. Jeśli syn otrzymał darowiznę, to weszła do jego majątku osobistego, a nie wspólnego małżonków. Rozstrzygająca jest treść umowy darowizny. Pozdrawiam.
WITAM SERDECZNIE. ŻONA I JEJ SIOSTRA DOSTAŁY MIESZKANIE JAKO DAROWIZNA. PO ŚMIERCI TEŚCIÓW SIOSTRA SPŁACIŁA ŻONE A ŻONA W TRAKCIE TRWANIA MAŁŻEŃSTWA ZA OTRZYMANE PIENIĄDZE KUPIŁA MIESZKANIE . CZY TERAZ PRZY ROZWODZIE PODLEGA TO MIESZKANIE PODZIAŁOWI ? POZDRAWIAM
Dzień dobry, ale to zależy od tego, kto jest jego właścicielem. Nie wiem, jaka jest treść aktu notarialnego, ani z jakich pieniędzy małżonka dokonała spłaty siostry. Proszę rozważyć indywidualną konsultację. Ustalenie tych kwestii może być kluczowe. Pozdrawiam